Facebook
Twitter
Youtube
Elektrikli Araçlar
19 Ekim 2013 11:32 3831 kez okundu 18 kez indirildi

Elektrik , Elektronik Bilim Teknik Platformu - ElektrikBilim.Com 'un Elektrik Genel kategorisi altındaki Elektrikli Araçlar konusu  , , , , anahtar kelimeleri ile etiketlenmiştir.

Elektrikli Araçlar

Bu kitapta elektrikli ve hibrid elektrikli araçların geçmişten günümüze kadarki tarihçesi, bu araçların gelişimini etkileyen faktörler ve bu araçların gelecek yıllarda tahmin edilen gelişme trendi ve pazardaki yeri anlatılmaktadır. Kitapta ayrıca elektrikli araç teknolojileri, kullanılan alt sistemler ve elektrikli araçların gelişimi de detaylıca ifade edilmektedir. Bu kitabın yazılmasındaki temel neden, elektrikli araç teknolojilerinin şimdiki ve özellikle gelecek 20 yıl içersindeki durumunun ve pazardaki yerinin değerlendirilmesidir.

Elektrikli Araçlar

Bu kitapta birinci bölümde elektrikli araç teknolojilerine giriş, ikinci bölümde elektrikli/hibrid elektrikli araçların gelişimini etkileyen faktörler anlatılmıştır. Özellikle bu araçların konvansiyonel araçlara göre avantajlarına değinilmiş ve bu araçların gelişmesini engelleyen faktörler de ifade edilmiştir.

Üçüncü bölümde ise elektrikli/hibrid elektrikli araçlarla ilgili teknolojide ve pazarda son yıllara ait gelişmeler anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde 1990’lı yıllardan sonra bazı otomotiv üreticileri tarafından prototip ve üretim amaçlı geliştirilmiş elektrikli araçların teknik özellikleri verilmiştir.

Bunların yanında TÜBİTAK-MAM tarafından prototip olarak geliştirilmiş TOFAŞ-FIAT Doblo aracının hibrid elektrikli versiyonu (ELIT1) anlatılmıştır.

Dördüncü bölümde elektrikli ve hibrid elektrikli araçlara ait teknolojiler değerlendirilmiş; bu sistemlerin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları ifade edilmiştir. Özellikle tümü-elektrikli sistem, seri-hibrid sistem, paralel-hibrid sistem ve yakıt pilli sistem detaylı olarak anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise alt sistem teknolojilerine değinilmiştir. Özellikle enerji üretim sistemleri (yakıt pilleri, benzinli motorlar, dizel motorlar, generatörler, mikro türbinler, gaz türbinleri), enerji depolama sistemleri (bataryalar, volan, süperkapasitörler), güç kontrol sistemleri (doğrultucular, eviriciler, çeviriciler), tahrik sistemleri ve sürüş kontrol sistemleri anlatılmıştır

Altıncı bölümde elektrikli/hibrid elektrikli araçların tasarımından sonra performanslarını gösteren ve otomotiv üreticileri tarafından yaygın olarak kullanılan yazılım teknikleri ve bu araçlar için özel geliştirilmiş yazılım programları anlatılmıştır.

Yedinci bölümde elektrikli/hibrid elektrikli araçlar için günümüze kadar geliştirilmiş standartlar anlatılmıştır. Bu bölümde SAE (Society of Automotive Engineers) tarafından yayınlanmış önemli standartlar bulunmaktadır. Sekizinci bölümde elektrikli araç teknolojilerinin askeri araçlarda sağlayacağı faydalar ve değişiklikler anlatılmıştır. Ayrıca bu konuda Marmara Araştırma Merkezi tarafından yürütülen projeler özetlenmiştir.

Son Bölümde ise önümüzdeki 10 yıl ve ötesinde elektrikli araç teknolojilerinin otomotiv sektörüne etkileri ve yeni oluşumlar anlatılmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız

Mesaj
Üye Görüşleri
GÜRBÜZ TAŞ yazdı - 25 Ocak 2017 15:23
PC SCHEMATIC Automation Otomatik Kumanda Çizim Tasarım Programı : güzel...
tunç temizel yazdı - 17 Ocak 2017 10:38
Havai Enerji Nakil Hattı Projesi : cok ıyı bır paylasım olmus...
Salih Can YILMAZ yazdı - 14 Ocak 2017 22:36
NE 555 Ayarlanabilir Flaşör İsis + Ares Şemaları : umarım işime yarar...
Mustafa HANLI yazdı - 12 Ocak 2017 20:37
Mikrofonlar ve Amplifikatörler : emeğinize sağlık...
SAMET EFİLOĞLU yazdı - 12 Ocak 2017 15:04
800 KVA C2 Tip Trafo Tesis Projesi : elinize sağlık...
SAMET EFİLOĞLU yazdı - 12 Ocak 2017 15:03
1000 Kva Trafo Detay Çizimi : süper bir site...
Görsel Eğitim
Tavsiye
800 KVA OG Modüler Tekhat Şeması

800 KVA OG Modüler Tekhat Şeması

Elektronik Mühendisliği Deney Föyleri

Elektronik Mühendisliği Deney Föyleri

Elektrik Elektronik ve Ölçme Megep Güncellenmiş Modüller

Elektrik Elektronik ve Ölçme Megep Güncellenmiş Modüller

Eşdeğer Direnç Hesaplama Simulasyonu

Eşdeğer Direnç Hesaplama Simulasyonu

Twido PLC ile Otomatik Yangın Söndürme Sistemi Tez Çalışması

Twido PLC ile Otomatik Yangın Söndürme Sistemi Tez Çalışması