Pic Denetimli Trafik Işık Kontrol Tez Çalışması
14 Haziran 2014 15:04 5649 kez okundu 10 kez indirildi

Pic Denetimli Trafik Işık Kontrol Tez Çalışması

PIC0004 PIC16F84 ile değişik bir trafik ışıkları uygulamasıdır. Sabit zamanlı bir trafik ışığı algoritmasının yanı sıra, girişe bağlı kontrol algoritmalarını içermektedir. Bir yaya butonu girişi ve bir FLASH/NORMAL girişi ile sabit zamanlı program algoritması üç farklı şekilde işletilmektedir. Devrenin temelinde bir otomobil sinyal vericisi ve bir yaya sinyal vericisi kumanda edilmiştir

Devreye ilk enerji verildiğinde, enerji kontak gecikmelerinin çıkışa yansımaması amaçlanarak 5 sn çıkışlar kapalı tutulur. Bunun ardında standart kavşak kontrol cihazlarında olduğu gibi bir dakika boyunca flash algoritması uygulanır. Flash girişi anahtarı kapalı değil ve yaya butonuna basılmamış ise sabit zamanlı trafik ışığı algoritması uygulanır.

Bu algoritmanın sonunda yaya butonuna basılması için devre otomobil için yeşil yaparak beklemeye geçer. Yaya butonuna basılmasının ardından değişken bir bekleme süresi ile yaya yolu yeşil algoritması çalıştırılır. Herhangi bir zamanda flash anahtarı kapatıldığıda, devre anahtar tekrar açılıncaya kadar flash algoritmasını çalıştırır.

PIC16F84 ile kurulmuş olan devre kristalli olarak tasarlanmıştır ve zaman ayarları 4Mhz kristal için döngüler ile kurulmuştur. Devre RC osilatör ile veya farklı kristal değerleri ile çalıştırılabilir. Ancak, RC osilatör kullanıldığında veya kristal değeri farklı seçildiğinde algoritma süreleri değişecektir.

55 sayfalık word dökümanıdır

Pic Denetimli Trafik Işık Kontrol Tez Çalışması

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız