Kağıt Hamuru Hazırlama Süreç Otomasyonu
29 Ekim 2014 11:12 2366 kez okundu 14 kez indirildi

Kağıt Hamuru Hazırlama Süreç Otomasyonu

Bu tez çalısmasında, PLC ve SCADA sistemlerinin kullanıldıgı endüstriyel otomasyon uygulamalarından biri olan kagıt hamuru hazırlama sürecine ait otomasyon islemi yapılmıstır. Bu dogrultuda, ilk önce süreç kontrolü ve süreç otomasyonuna ait temel kavramlar ve endüstride sıkça kullanılan kontrol türleri incelenmistir.
Daha sonra ise kagıt hamuru hazırlama süreci tanımlanmıs olup; bu süreçte yer alan kagıt hamuru akıs ve yogunluk sistemleri ayrı olarak tanıtılmıstır. Bir sistemin dogru ve iyi sekilde kontrol edilebilmesi için modelinin bilinmesi gerektigi prensibinden hareketle, sistemlerin gereken matematiksel modelleri kapalı çevrim birim basamak cevaplarına göre elde edilmistir. Modelleri elde edilen sistemleri kontrol etmek için uygun kontrolörler seçilmis ve parametreleri istenen dinamik davranıslara göre hesaplanmıstır.
PLC ile kontrol etme sürecinde sistemler uygun örnekleme zamanlarıyla ayrıklastırılıp, SIMATIC Manager STEP7 programında kullanılmaya hazır hale getirilmistir. PLC?de program blokları üst seviye dillerden olan SCL diliyle yazılmıstır.
Otomasyon sürecinde en son asamada ise SCADA islemleri SIMATIC WinCC programı kullanılarak yapılmıstır. Sonuçta kagıt hamuru hazırlama sürecine ait otomasyon islemi gerçeklestirimis olup sonuçlar grafiksel olarak elde edilmistir.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız