AutoCAD LİSP Komutu Kullanımı - Metraj Lispi Kullanılarak Anlatımı
06 Ocak 2015 21:58 7513 kez okundu 12 kez indirildi

AutoCAD LİSP Komutu Kullanımı - Metraj Lispi Kullanılarak Anlatımı

AutoLISP Nedir
AutoLISP parantezler dili diye de bilinen LISP (List Processor) programlama dilinin, Autodesk tarafından Autocad için özel fonksiyonlar eklenmiş bir alt versiyonudur. Standart LISP fonksiyonlarının yanı sıra karmaşık Autocad işlevlerini yerine getirebilecek fonksiyonlarla güçlendirilmiştir. LISP programlama dili yapay zeka çalışmaları için geliştirilen, liste fonksiyonları güçlü bir dildir ve bir yorumlayıcıya ihtiyaç duyar. Autlisp in yorumlayıcısı Autocad içinde gömülü olarak gelir.AutoCAD 2.0 sürümünden beri Autocad in özelleştirilmesi için kullanılan AutoLISP dili, başlarda profesyonel Autocad eklentileri yapmak için idealdi.
Ancak Autocad 11 ile birlikte gelen yeni grafik arayüzler ve ObjectARX gibi C++ ile programlanabilme özelliği AutoLISPi daha çok bir script dili haline getirdi.Her şeye rağmen AutoLISP, Autocad nesnelerini, veri tablolarını ve komutlarını yönetebilen oldukça gelişmiş bir Autocad programlama aracıdır. Autocad in içinde gömülü olarak gelen Visual LISP editörü ile, ofis içi otomasyonlarınız için ideal bir dildir.


Bu gösel eğitim serimizde sizler için autocad kullananlar için vazgeçilmez bir özellik olan LİSP komutu hakkında kısa bir bilgi vererek , autocad programında kullanımına ilişkin bir örnek video hazırladık.

Videomuzda metraj.lisp adında bir autocad lisp dosyasını autocad ortamına çağırılarak kullnımını anlattık. ( metraj.lisp dosyası autocad içinde seçilen nesnenin uzunluğunu bulmak için kullanılan autocad altı çalışan mini programcıktır. )
Bu eğtim videomuzu ve metraj.lisp ' ni ekteki dosyamızdan indirebilrsini.
NOT: Kısa süre içinde yeni ve mesleki açıdan bizlere uygun lisp'ler yayınlanacaktır. Takipte kalınız.


elektrikbilim.com
KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız