Autocad Lisp Paketi 1
08 Ocak 2015 19:16 10027 kez okundu 23 kez indirildi

Autocad Lisp Paketi 1

Daha önceden buradan lisp nedir nasıl kullanılır hakkında açıklamalar yapmış ve bir kaç lisp örneği vermiştik. Şimdi bundan sonra bizlere faydalı olacak olan lisp örneklerini paket paket sizlere sunmaya başlıyoruz. Bu lisp paketimiz de;

Daha önceden autocad lisp tanıtımları yapılmış ve 2 adet örnekle ayrıntılı açıklama yapmıştık. Şimdi artık değişik lispleri yayınlamaya başlıyoruz. Bu lisp paketimiz 4 adet lispten oluşmaktadır. Bunlar , polyline köşe kooordinat bulan lisp , çizgi ve polyline uzunluklarını ölçen ve çizgi üzerine yazan lisp ,başlangıç ve bitiş noktaları ile polyline ve line toplam uzunluklarını excel formatında kaydedebilen lisp ve son olarak 2 çizginin tam ortasına çizgi çizebilen lisp.

VertexExport.LSP
Kadastro Çizimler ile çalışırken bu lisp oldukça yararlı olacaktır. Polyline her köşe koordinatları birçok nedenden dolayı gerekli olabilir . Bir Virgülle Ayrılmış ( CSV ??) excel Dosyası içine vertex nokta koordinatları resimde görüldüğü gibi aktarmak mümkündür. Autocad command satırına yazılacak kod VExp dir. Kodu yazdıktan sonra ekrana koordinatların kaydedileceği csv dosyasını nereye kaydetmek istiyorsanız yerini belirleyin , polyline çizimini seçiniz ve enter tuşuna basınız hepsi bu kadar.MesLine.lsp
Autocad üzeründe çizdiğiniz bir tek çizgi line , yada çoktu çizgi polyline uzunluklarını tek tek ölçmektense bu lisp vasıtası ile bir kaç adımda kolaylıkla öğrenebilirsiniz . Autocad command satırına yazılacak kod Mlin dir. Kodu yazdıktan sonra sizden üzerine ölçüsünün yazılmasını istediğiz line , polyline çizgilerini seçmenizi isteyecektir. Seçiminizi bitirdikten sonra enter tuşuna basarak uzunlukların yazıldığını göreceksiniz.
Özellikle elektrik proje çizimlerinizde ana kolon , kollon ve linye uzunlukların tespitinde oldukça faydalı olabilecek bir lisp tir.PLLength.lsp
Autocad üzeründe çizdiğiniz bir tek çizgi line , yada çoktu çizgi polyline uzunluklarını tek tek ölçmektense bu lisp vasıtası ile bir kaç adımda kolaylıkla öğrenebilirs ve csv excel dosyasına yazdırabilirsiniz. . Autocad command satırına yazılacak kod PLen dir. Kodu yani Plen kodunu command satırına yazdıktan sonra uzunlukların kaydedileceği csv dosyasının yerini soracaktır. Daha sonra uzunluklarını öğrenmek isteyeceğiniz line , polyline çzigilerini seçin ve enter tuşuna basınız.
Özellikle elektrik proje çizimlerinizde ana kolon , kollon ve linye uzunlukların tespitinde oldukça faydalı olabilecek bir lisp tir.
elektrikbilim.com
Cen_Line.lsp
Autocad ile çizim yapılırken bazen iki çizginin tam ortasından bir çizgi çizilmesi gerekir. Bunu ayarlamak ve çizmek oldukçe zaman alır.Bu lisp ile bu sorunu halledebilirsiniz. . Autocad command satırına yazılacak kod CeLn dir.Bu kodu command satıırna yazın enter tuşuna basın. Sizden iki çizgi seçmeniz istenecektir. Seçiminizi yapın ve tekrar enter tuşuna basın. Orta çizginiz hazır !

KONU MESAJLARI

elektrikbilim.com

Volkan Gülday 2015-01-14 16:45:53
güzel paylaşım teşekkürler

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız