Tesla Motors Eve Elektrik Sağlayacak Pil Geliştirdi
03 Mayis 2015 01:38 2340 kez okundu 0 kez indirildi

Tesla Motors Eve Elektrik Sağlayacak Pil Geliştirdi

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors şirketi evlere elektrik sağlayabilecek bataryalar geliştirdi.

ABD li şirketin CEO su Elon Musk, güneş enerjisiyle çalışacak pillerin elektrik kesintileri sırasında devreye girebileceğini ve depoladığı elektriğin jenaratör gibi çalışabileceğini söyledi.

Ancak pillerin asıl amacının elektrik dağıtım şebekelerinden uzak yerlere elektrik götürmek olduğunu da vurgulayan Musk, -Bu pilleri kullananlar dağıtım şebekelerinden tamamen çıkabilecek. Elektriğinizi kendi pilinizle sağlayabileceksiniz- dedi.

Şirket bu yaz ev pillerini ABD de satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Yeni buluşun enerji altyapısını kökünden değiştirebileceğini savunan Musk, pillerin sıfır hava kirliliği yarattığını da vurguladı.

Şarj edilebilen lityum piller iki tip olarak piyasaya sürülecek 7 kilowatt/saat kapasiteli pillerin fiyatı 3 bin ABD doları. 10 kilowatt/saat lik piller ise 3 bin 500 dolardan satışa çıkacak.

Enerji uzmanları Tesla nın Powerwall adını verdiği yeni pillerin elektrikli araçlara kullanılan lityum bataryalara benzer prensiplerle geliştirildiğini söylüyor.

BBC nin San Francisco muhabiri Richard Taylor -Elon Musk ın açıkladığı ev pilleri çok büyük bir büyüme potansiyeline sahip olan bir ürün olarak kabul gördü- diyor.

Yenilenebilir enerji savunucuları da Tesla nın ev pillerini destekliyor.

Friends of the Earth (Dünya nın Dostları) sivil toplum örgütünden Alasdair Cameron,ev pillerinin ve güneş panellerinin yakın gelecekte merkezi ısıtma kadar yaygın bir teknoloji olabileceğini ifade ediyor.
KAYNAK : BBC Türkçe

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız