Proteus İsis ile Arduino Simülasyonu
10 Mayis 2015 00:56 7669 kez okundu 17 kez indirildi

Proteus İsis ile Arduino Simülasyonu

Arduino nedir ?
Bir giriş çıkış kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından, İtalyan mühendisler tarafından açık kaynak kodlu geliştirilen , kolay kullanımlı donanım ve yazılım tabanlı bir fiziksel programlama platformudur.

Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler geliştirmek için kullanılabileceği gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlara da bağlanabilir.
Arduino geliştirme kartı üzerindeki mikroişlemci (AtmegaXX) Arduino programlama dili (wiring tabanlı) ile programlanır ve bu program Processing tabanlı Arduino Yazılım Geliştirme Ortamı (IDE) yardımı ile karta yüklenir.
Proteus üzerinde arduino simülasyonlarını yapabilmek için kütüphane dosyasını edinmeniz gerekmektedir. Bu konu linkinde aruduino lib ( kütüphane dosyasını bulabilirsiniz ) indirebilirsiniz.
İndireceğiniz kütüphane dosyasını proteus kütüphanelerine eklemesini yapmanız gerekmektedir. Bilindiği gibi proteus programının hali hazırda en yaygın olarak kullnılan proteus 7 serisi ve en son çıkardığı proteus 8 serisi mevcut. Bu iki seri için kütüphane ekleme sitili biraz farklı olup hemen aşağıda bunun için gerekli açıklamları okuyabilirsiniz.

Proteus 7 için
Program FilesLabcenter ElectronicsProteus 7 ProfessionalLIBRARY

Proteus 8 için
ProgramDataLabcenter ElectronicsProteus 8 ProfessionalLIBRARY
veya
Program FilesLabcenter ElectronicsProteus 8 ProfessionalLIBRARY

Dizin yollarına kütüphane dosyalarını yapıştırınız. Artık kullandığınız proteus sürümünde arduino simülasyonlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için aşağıda verilen açıklamarımızı okumaya devam ediniz.

Kütüphane dosyasını yükledikten sonra aşağıda görüldüğü gibi 3 model ( Arduino Uno, Mega1280 ve Mega2560 kartlarını göreceksiniz ) arduino ile artık proteus simülasyonları yapabilirsiniz.Şimdi basit bir programın proteus ile simülasyonlarını yapalım. Bunun için arduino ide programı gerekmektedir. Bu programı yine bu indirme linkinde bulacaksınız.

Şimdi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi proteus programımızda şekilde devre düzenini kurarak basit bir led yakma devresi hazırlayalım.

Devre şemamızı hazırladıktan sonra gerekli kodları aurduino ide programı ile hex dosyasını oluşturalım. Bunun için arduino ide programını kullanacağız. Bu programıda indireceğiniz link içinde bulacaksınız.Bunun için arduino programınında aşağıdaki adımları izleyerek led blink hazır komutunu seçerek kodları hazır olarak çağırıyoruz.


elektrikbilim.com
Aşağıda görülen program çerçevesinde blink yani yanıp sönme flip flop komutu getirilmiş olundu. İsterseniz bunu kopyala yapıştır ile bir notepad kaydı oluşturup hex uzantılı hale getirebilir yada ok ile gösterilen verify ( tik) sekmesine tıklayarak hex dosyasının oluştrulmasını isteyebilirsiniz. Program hex dosyasını oluşturduktan sonra aşağıdaki ok ile gösterilen kısımdaki dosya uzantısını kopyalayınız. Bunu proteus serinde hazırladığımız arduino üzerinde kullanacağız.

Daha sonra aşğıdaki resimde adım adım gösterildiği gibi arduino üzerine tıklıyoruz. Açılan pencerede resimde gösterildiği gibi daha önceden arduino ide programı tarafından oluşturulan hex dosya yolunu yapıştırıyoruz. Hepsi bu kadar.

VE proteus isis programı ile artık ilk arduino simülasyonunuzu başarı ile gerçekleştirmiş oldunuz. Hayırlı olsun !. Aşağıda verilen animasyonda çalışmasını inceleyebilirsiniz.

Bu başlık linkinde arduino programını , arduino proteus lib dosyasını ve bu başlık için hazırlanan proteus isis dosyasını indirebilirsiniz.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız