Facebook
Twitter
Youtube
Eposta Takip
Elektrik Onarımı Enerji Kesilmeden Yapılacak
18 Ekim 2015 17:28 1728 kez okundu 0 kez indirildi

Elektrik , Elektronik Bilim Teknik Platformu - ElektrikBilim.Com 'un Teknolojik Haberler - Gelişmeler kategorisi altındaki Elektrik Onarımı Enerji Kesilmeden Yapılacak konusu  , , , , , anahtar kelimeleri ile etiketlenmiştir.

Elektrik Onarımı Enerji Kesilmeden Yapılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun, Türkiye'de elektrik iletim hattında akım kesilmeden canlı bakım çalışmaları yapılacağını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Fransa'yla geliştirilen proje sayesinde iletim hattında meydana gelen sorunların elektrik akışı kesilmeden ve maliyet olmadan giderildiğini söyledi. Alaboyun, Türkiye Elektrik İletim AŞ Genel Müdürü (TEİAŞ) Genel Müdürü Mehmet Sinan Yıldırım ile Ankara'nın Gölbaşı ilçesine bağlı İncek mahallesinde bulunan elektrik iletim hattında canlı bakım çalışmalarını izledi.

401 bin volt akıma sahip olan hattın bakımının elektrik akışı kesilmeden yapıldığını ifade eden Alaboyun, TEİAŞ tesislerimizin uygulamaya koyduğu canlı bakımı gördük. Sorunlu olan bölgelere sorunsuz olarak, hat kesilmeden müdahale edebiliyoruz. Bazen kuşlar tellerin üzerine konar ama neden çarpılmaz diye sorarız bilirsiniz. İşte bizim de Ergül Coşkun isimli Malatya'dan gönüllü olarak görevi istemiş, elektrik teknisyeni arkadaşımız uzun süredir bunun eğitimini aldı ve bu işte tecrübeli hale geldi , dedi.

Alaboyun, iletim hatlarına uygulanan canlı bakımın ilerde dağıtım hatlarının şehir şebekelerinde de sorunsuz yapılmasını umduklarını belirterek şöyle devam etti: Bu canlı bakım sayesinde vatandaşlarımızın elektriği kesilmeden, maliyet olmadan sorunu çözüyoruz. Çünkü her bir kesintinin ekonomik ve sosyal maliyetleri var. Sonuçta kesintiler bir sürü dedikodu ve spekülasyonlara neden oluyor. Bunların önünü kesebilmek için Fransızlarla twinning yani eşleştirme projesi çerçevesinde yapmış olduğumuz anlaşma gereği 8 arkadaşımız canlı hatta, 8 arkadaşımız da canlı trafo hattında bakım onarım tesisinde eğitim aldı. Bunlar kilit arkadaşlar ve sayıları artacak. Bununla ilgili her türlü yasal mevzuat düzenlemeleri de tamamlanmış durumda. Ücretler konusunda daha teşvikli bir durum söz konusu. Bu iş Fransa'da 1960'dan beri uygulanıyor. Bir tane ölümlü vaka yok. ABD'de daha uzun süredir var.

Alaboyun, seçim günü 4 özel helikopterle çalışmalar yapılacağını hatırlatarak, İletim hatlarımız 52 bin kilometrenin üzerinde. 1 milyon 150 bin kilometre de şehiriçi iletim hattı var. Bunlar genelde dağıtım şirketlerine bağlı. Onların kendi bakım onarım ekipleri var. Dağın başından geçen bu tür iletim hatlarına da helikopterlerle uzman arkadaşlarımızla gidilip müdahale edilebilecek diye konuştu.

Canlı bakım çalışmasını yapan elektrik teknisyeni Ergül Coşkun da giydiği iletken elbisenin, elektriği üzerine alarak eşit şekilde dağıttığını vurgulayarak, Bu işi Fransızlardan öğrendik. Bu bakım çalışması günübirlik bir eğitimle birkaç kişiyle olacak bir iş değil. Her şeyden önce ekip işi. 2 yıldır eğitimler devam ediyor. Daha önce de eğitim amaçlı çalışmalarımız oldu. İlk dönemlerde ilk bir iki denemede tedirgin olduk, nihayetinde çalıştığımız enerji çok büyük 401 bin voltluk bir enerji ve evdeki 220 voltluk prizleri değiştirmeye korktuğumuzu da düşünürsek bu normal ama zamanla eğitimlerle işin tekniğini öğrenerek bunları atlatıyoruz. Herkes öz güvene ve bu işi yapabilecek kapasiteye sahip değerlendirmesinde bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız

Mesaj
Üye Görüşleri
Mustafa HANLI yazdı - 12 Ocak 2017 20:37
Mikrofonlar ve Amplifikatörler : emeğinize sağlık...
SAMET EFİLOĞLU yazdı - 12 Ocak 2017 15:04
800 KVA C2 Tip Trafo Tesis Projesi : elinize sağlık...
SAMET EFİLOĞLU yazdı - 12 Ocak 2017 15:03
1000 Kva Trafo Detay Çizimi : süper bir site...
mahmut candan yazdı - 30 Aralık 2016 13:02
Fatek PLC Eğitim Notları : Tesekkürler...
Muhammet yazdı - 27 Aralık 2016 15:23
Siemens S7 200 PLC Soru Örnekleri ve Çözümleri 2 : Iyi gunler .sorumu cevaplarsaniz cok sevinirim .4sn araliklarla tek cikislari move komutu ile yanip sonecektir.eger bir ...
Atarli07 yazdı - 26 Aralık 2016 17:14
Siemens S7 200 PLC Soru Örnekleri ve Çözümleri 3 : 1-2-3-4-5 no ile numaralandırılmış 5 adet motor kendilerine ait birer start butonu ile çalıştırılabilmekte ve b...
Görsel Eğitim
Tavsiye
Konnektörlerin Uç Tanıtımları

Konnektörlerin Uç Tanıtımları

Elektrik Tarihine İsmini Yazdıranlar 11 - Heinrich Friedrich Emil Lenz

Elektrik Tarihine İsmini Yazdıranlar 11 - Heinrich Friedrich Emil Lenz

Güneş Pilleri Kullanarak Elektrik Üretimi

Güneş Pilleri Kullanarak Elektrik Üretimi

Temel Topraklama Projesi

Temel Topraklama Projesi

Soğutucu Arıza Bulma Eğitimi

Soğutucu Arıza Bulma Eğitimi