Visio ile TSE Normunda Otomatik Kumanda Tasarım Devre Çizim Serisi 2
18 Aralık 2015 23:25 4218 kez okundu 17 kez indirildi

Visio ile TSE Normunda Otomatik Kumanda Tasarım Devre Çizim Serisi 2

Visio ile TSE Normunda Otomatik Kumanda Tasarım Devre Çizim Serisi 2
Daha önceden 34 adet ekts programı ile tasarımı yapılmış olan otomatik kumanda devrelerini Otomatik Kumanda Problemleri ve Çözümleri başlığında sunmuştuk . Sizlerden gelen istek üzerine bu tasarım devrelerini TSE normunda visio programı kullanarak çizimleri elektrikbilim.com tarafından hazırlanmaya başlamış 2. seri ( 8 adet ) çizimleri tamamlanmıştır.
TSE normunda visio ile çizimleri yapılan otomatik kumanda problemleri şunlardır ;
KUMANDA DEVRE PROBLEMLERİ İLK ÇİZİM SERİSİ 2
Çizim No :9 ) Starta 1. basışta M1 ,2. basışta M2 çalışsın.

Çizim No :10) Starta basıldığında 1. motor, 15 sn. sonra 2. motor çalışacak. Stoba basıldığında 3. motor çalışacak.20 sn. sonra 3. motor kendiliğinden duracak. Sistem tekrar başlama durumuna gelecek

Çizim No :11) Starta 1.KEZ basıldığında 1. ve 2. motor aynı anda çalışacak. Starta 2.KEZ basıldığında 1. motor devreden çıkacak, 2. motor çalışmaya devam edecek. Sistem stoba basıncaya kadar devam edecek.

Çizim No :12) Starta basıldıktan 10 sn sonra motor çalışacak. (Zaman rölesinin sadece normalde kapalı kontağı var.)

Çizim No :13) Starta basıldığında 1. motor hemen çalışacak. 10 sn. sonra 1. motor duracak, 2. motor başlayacak. Sistem stoba basılıncaya kadar devam edecek. (Yani motorlar10 sn. çalışıp duracaklar.)

Çizim No :14) İleri butonuna basılınca 1. motor15 sn. ileri yönde çalışacak. 15 sn. sonra duracak. Geri butonuna basılınca geri yönde dönmeye başlayacak. İki yollu (jog) butonuna basılınca 2. motor geri yönde çalışacak. 1. ve 2. motor geri yönde çalışmaya devam edecek.

Çizim No :15) Her iki motor birlikte çalışmasın. 1. Starta basıldığında 1. motor çalışsın. Çalışan 1. motor stop veya 2. starta basılınca dursun. 2. starta basıldığında 2. motor çalışsın ve ayarlanan süre sonunda 2. motor kendiliğinden dursun.

Çizim No :16) Starta basıldığında yalnız 1. motor çalışacak. Stoba basıldığında 1. motor duracak 2. motor çalışmaya başlayacak. 2. motor 10 sn. çalıştıktan sonra kendi kendine duracak. İki motor beraber çalışmayacak.

Yukarıda verilen 8 adet problemin TSE VİSİO ÇiZİMİNİ aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.


KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız