BCD Giriş 7 Segment 7447 Kod Çözücü Uygulama Devresi
19 Subat 2016 00:10 29092 kez okundu 4 kez indirildi

BCD Giriş 7 Segment 7447 Kod Çözücü Uygulama Devresi

BCD Giriş 7 Segment Çıkış Kod Çözücü :
7 segment gösterge(display) 0 ? 9 arası rakamları göstermek için kullanılan devre elemanıdır. Her bir segment aslında bir leddir. Ortak anot ve ortak katod olmak üzere iki çeşittir. Aşağıdaki resimde ortak anot ve katod displayler görünmektedir. BCD giriş 7 segment çıkış kod çözücü devreleri bu göstergeleri(displayleri) sürmek için geliştirilmiştir. Ortak anot göstergeyi sürmek için 7447 entegresi, ortak katot göstergeyi sürmek için ise 7448 entegresi en yaygınlarıdır.


elektrikbilim.com

Aşağıda gösterilen devre şekli ile proteus isis ortamında simülasyonu yapılmış olan devrenin bread board ile uygulaması başarılı bir şekilde tarafımızdan denenmiştir. İndireceğiniz dosya içerisinde devre simülasyon proteus isis dosyasını bulabilirsiniz.

Deneme resminde görüldüğü gibi devremizin amacı 4 dijitlik 2 lik sayı sisteminde girilen bilginin 7447 ile 7 segment led display ile decimal ( onluk ) karşığı okunabilmektedir. Resimde (0011)2 yani 3 sayı girişi 7 segment led display üzerine aktarılmış halini görmektesiniz.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız