Siemens S7 1200 PLC SR ( Set Reset ) Flip Flop Komutu
22 Ekim 2016 13:24 5751 kez okundu 3 kez indirildi

Siemens S7 1200 PLC SR ( Set Reset ) Flip Flop Komutu

Siemens s7 1200 serisi PLCde SR Flip Flop Uygulaması

Siemens s7 1200 de SR ( Set - Reset ) Flip Flop komutu incelemesini elektrikbilim.com olarak incelemeye aldık. Gerekli açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz. SR flip flop komutunda Reset öncelikli komut olarak bilinir. Bu flip flop komutunda aşağıda gösterilen şekilde komut bağlantı uçları verilmiştir. Buna göre S - Set giriş sinyal ucu , R - Reset giriş sinyal ucu ve Q - Aktif Röle Çıkış Ucudur.

Bu komutun 4 değişik şekilde davranışını şekil üzerinde inceleyelim. Öncelikle Sadece set girişi aktif olursa Q aktif çıkış çalışır. Sadece Reset giriş aktif olursa Q aktif çıkış resetlenir. Sadece Set giriş aktif durumunda ; Çıkış Setlenir

Sadece Reset giriş aktif olma durumunda ; Çıkış Resetlenir

Şimdi SR filip flop komutunun asıl kullanım amacına ilişkin uygulamayı göreceksiniz. Yani set giriş ve reset giriş aktif olduğunda nasıl davranır. SR flip flop komutunda S ve R1 girişleri aktif olduğunda SR flip flop komutu gereği yani reset öncelikli olduğu için Reset işlemi uygulanır.

Bu komut SR flip flop ile söyleyeceğimiz son durum ikisinin de aynı anda deaktif olma ( 0 ) olma durumudur. Bu durumda önceki Q çıkış hangi durumda ise konumunu korur.

Bu hazırladığımız dökümanının word formatındaki halini reklamsız resim olarak aşağıda verilen linkten indirebilirsiniz.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız