Siemens S7 200 PLC ile Akıllı Kavşak Tez Çalışması
3928 kez okundu 21 kez indirildi

Siemens S7 200 PLC ile Akıllı Kavşak Tez Çalışması

Bu projede PLC ile akıllı kavşak tasarlanmıştır. Akıllık kavşak sistemi genel olarak araç yoğunluğunu ve araç geçişlerini algılayarak, bu durumların farklı kombinasyonları için çözümler üreten bir yapıdır.Akıllı kavşak sistemi, üç kısımda ele alınmıştır. Birinci kısım sinyalizasyon sistemi, ikinci kısım algılayıcı devreler, üçüncü kısım ise kontrolördür.
Algılayıcı kısım kavşağın durumu ile ilgili kontrolörü bilgilendirerek, kontrolör ise algılayıcı kısımdan gelen bilgilere ve içinde yazılı olan sürücü programa göre sinyalizasyon sistemini sürmektedir.Sinyalizasyon sistemi için 110x110cm lik bir plaka üzerinde gerçek bir kavşağın minyatürü oluşturulmuştur. Algılayıcı sistem olarak, bir Ir verici ve alıcı devre tasarlanmıştır. Algılayıcı devrenin çıkışları PLC girişlerine uygulanmıştır. PLC için yazılan program simulasyon yardımıyla test edilmiştir.
Oluşturulan sistemle trafik akışının daha düzgün bir hale gelmesi ve trafikte daha az bekleyerek hem yakıt tasarrufunu sağlamak hem de çevre kirliliğini önlemek amaçlanmıştır.


elektrikbilim.com

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız