E3 Series Otomatik Kumanda Programı
10 Nisan 2011 13:03 24645 kez okundu 0 kez indirildi

E3 Series Otomatik Kumanda Programı

Program Tanıtımıdır

E3 yazılım teknolojisi bakımından çok güçlü ve nesne yönelimli bir yapıya sahiptir. Bu yapısı sayesinde her türlü gelişmeye ve başka yazılımlarla entegrasyona açık bir programdır. Örneğin; Word, Excel gibi programlarla entegre olarak çalışabilmektedir. Maliyet listesi, PLC adreslemesi gibi dökümanlarınızı Excel olarak çıktı alabileceğiniz gibi bilgisayarınızda bulunan Word, Excel, Power Point ve PDF dosyası gibi dökümanlarınızı da E3 içindeki projenize iliştirebilirsiniz. Örneğin bir Word dosyası aktarmışsanız projede bu dosyaya tıkladığınızda arayüz otomatik olarak Word arayüzüne dönüşecektir ve buradan istediğiniz düzenlemeyi yaparak kaydedebilirsiniz. Aktarım yaptığınız dosya ise değişmeden kalacaktır. Ayrıca VB Script kullanarak istediğiniz formatta aktarım yapabilirsiniz.

E3 ün arayüzü diğer yazılımlara göre çok daha kullanışlıdır ve Windows işletim sistemleriyle uyumludur. Word, Excel gibi yazılımların kullandığı bütün işlevleri (kısayol tuşları, Sürükle&Bırak gibi uygulamaları) destekler.

E3 ün ürün ağacı mantığı kullanıcının işini çok kolaylaştırıyor. Mesela; bileşen kütüphanesinden bir PLC modülü şeçtiğimde onun içerdiği giriş çıkışlar ürün ağacında gözüküyor. Artık yeniden sembol seçmeye, o sembollere ayrı ayrı giriş çıkış atamaya gerek kalmıyor. Ürün ağacımdan istediğim giriş çıkışı sürükle-bırak yaparak çalışma alanıma aktarabiliyorum. Bu sayede hem zamandan kazanıyorum hem de bu giriş çıkışlara atama yaparken yapacağım muhtemel hatalar engellenmiş oluyor.

Pek çok ECAD kullanıcısının karşılaştığı bir sorun da kütüphaneden istediği bir cihaz veya sembolü bulmakta zorlanmasıdır. E3 te ise bu sorun bileşen arama kriterleri özelliği sayesinde giderilmiştir. E3 size arama yapabileceğiniz pek çok kriter sunar. Örneğin; kullanmak istediğiniz cihazın kodunu biliyorsanız direk kodunu aratabilirsiniz veya teknik bir açıklamasını yazarak da aratabilirsiniz.

E3 te kullanıcının işini kolaylaştıran diğer bir özellik de bileşen mantığıdır. Ben istediğim bileşeni şeçtiğimde bileşenle birlikte bana cihazın kodu zaten bileşen cihaz kodu olarak görünmektedir- cihazın içerdiği bütün semboller (seçtiğiniz bileşen bir kontaktörse; kontaktörün bobini, sahip olduğu kontaklar, kontak numaralarıyla birlikte ürün ağacında bulunur) ve katı model şekli ürün ağacıma otomatik olarak gelmektedir. Bu da yapılması muhtemel hataları engeller ve kullanıcıya zamandan tasarruf sağlar.

E3 te pano tasarımı yapmak çok basit ve profesyönelcedir. Yazılım üç boyutlu tasarıma imkan sağlamaktadır. Zaten seçtiğimiz bileşenle birlikte cihazın katı model şekli, kodu ve etiketi de ürün ağacıma gelmişti. Yapmam gereken tek şey kütüphaneden bir pano seçmek ve ürün ağacımda bulunan cihazları istediğim gibi getirip panoma yerleştirmektir.

e3 series E3 yazılımı panoda kullanılan kablo miktarını otomatik olarak vermektedir.
E3 te projeye isterseniz pano dizaynından da başlayabilirsiniz. Ya da bir excel listesinden de yola çıkabilirsiniz. Yine E3 ün güzel bir özelliği de schematic te başladığınız bir çizime panel tarafında devam ederken panoya bir bileşen eklediğinizde bileşeniniz schematic tarafında da ürün ağacına eklenmiş olmasıdır.

E3 te schematic tarafında hiçbir fonksiyonu olmayan fakat pano da kullandığımız nihayet plakası, klemens sonlandırıcısı gibi cihazları pano tarafına geçtiğimiz de ekleyebiliyoruz. Böylelikle pano dizaynında ve malzeme listemizde bu ürünleri görebilir ve vereceğimiz siparişlerde bu ayrıntıda kalan malzemeler unutulmamış olur.

E3 Solid Works, Catia gibi üç boyutlu çizim programlarıyla entegre olarak çalışabilmektedir.
E3 yazılımı Harness uygulamalarına imkan sağlamaktadır.
E3 elektrik çiziminizle beraber akışkan çizimlerinizi çizmenize de imkan sağlamaktadır ve akışkan şemanızla elektrik çiziminiz tam bir uyum içindedir. Örneğin; pnömatik bir valf seçtiğinizde cihazın pnömatik sembolüyle beraber elektrik bobini de ürün ağacınızda gözükür. Pnömatik çizimde kullandığnız valfin elektriksel bağlantısını elektrik çiziminizde gösterebilirsiniz.

E3 Murr Plastik, WAGO, Phoenix, Weidmüller gibi etiketleme sistemlerine direk olarak çıkış verebilmektedir.
E3 yazılımının Türkçe dil desteği mevcuttur. İstenirse arayüz Türkçe olarak kullanılabilir. Bundan başka E3 Türkçe ve Japoncanında içinde bulunduğu yaklaşık 10 dile destek vermektedir ve çizdiğiniz projedeki metinler bu dillere çevrilebilir

KONU MESAJLARI

elektrikbilim.com

Simsek 2012-05-04 16:23:00
Program linkini bulamıyoruz
elektrikbilim.com
bilgisayarci 2012-04-27 18:18:00
Açıkcası E3 seriesi bu sitede görmek beni şaşırttı, çünkü bu program çok fazla bilinmiyor, bu site bu piyasadaki herşeyden haberdar demek ki :) Bu arada biz kullanıyoruz, çok kullanışlı bir program ve bu işle uğraşanların mutlaka denemesi lazım.
elektrikbilim.com
zafererdem 2012-03-29 21:22:00
bu programı çok araştırmıştım teşekkür ederim
elektrikbilim.com
fevzisatilmis 2012-02-02 06:51:00
ellerinize saglık hocammm yenı uyeyım fakat on numara olaylarda kolaylıklar saglamıssınız

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız