Meger (yalıtkanlık ölçer) ile yalıtkanlık testi nasıl yapılır
14 Haziran 2011 21:15 21662 kez okundu 0 kez indirildi

Meger (yalıtkanlık ölçer) ile yalıtkanlık testi nasıl yapılır

Meger (yalıtkanlık ölçer) ile yalıtkanlık testi

İki farklı nokta arasında kısa devre olup olmadığını ölçmek amacıyla kullanılan yalıtkanlık test cihazına meger denir. Genellikle motor sargılarının kontrolünde kullanılır.
Bir asenkron motorun bağlantı kutusu şu şekildedir.

Meger

Burada U ile X, V ile Y ve W ile de Z kısa devredir. Yani aynı sargıdır. Test için meger yani yalıtkanlık ölçer kullanılarak işlem şu şekilde yapılır. Megere ait iki uç vardır. Bu uçlar yalıtkanlığı ölçülmek istenen uçlar arasına bağlanır. Meger üzerinde bulunan test düğmesine basılarak kol çevrilir. Bu şekilde meger içinde bir gerilim üretilir. Üretilen bu gerilime göre megerin uçları arasından bir akım geçer. İbre bu akım değerini gösterir. Okunan akım değerine göre yalıtkanlık belirlenir.

Eğer sapma sonucunda ibre 1 bölgesinde ise herhangi bir kısa devre yoktur ve motor sağlamdır denir.
İbre 2 bölgesinde ise motor yine sağlamdır fakat burada motor sargıları arasındaki nem veya yağ az da olsa iletkenliği sağlamaktadır. Motorun kurutularak ve temizlenerek tekrar test edilmesi gerekir.
İbre 3 bölgesinde ise uçlar arası kısa devredir. Motor bu haliyle kullanılamaz. Yeniden sarılması gerekir.
Motor testi sırasında;
Önce megerin bir ucu motorun U ucuna diğeri de sırasıyla X, Y ve Z uçlarına dokundurulur. İşlem sırasında meger ibresinin X ile ölçümde 3 bölgesinde, Y ve Z ile ölçümde 1 veya 2 bölgesinde olması gerekir.
Daha sonra aynı işlem diğer V ve W uçları için de tekrarlanır.
Son olarak da sırasıyla U, V ve W uçları ile motor gövdesi test edilir. Yine bu ölçümde İbrenin 1 veya 2 bölgelerinden birinde olması gerekir. Aksi halde motorda kaçak vardır denir ve bu durum da tehlikelidir.

KONU MESAJLARI

elektrikbilim.com

hsnyldz 2012-02-20 20:58:00
Sargıları toprağa karşıda ölçmek gerekir...

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız