Kablosuz Elektrik Transferi
18 Subat 2011 09:19 7599 kez okundu 0 kez indirildi

Kablosuz Elektrik Transferi

 Kablosuz Elektrik Transferi

ABD'deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) uzmanları, elektrikle çalışan cihazlara kablo kullanmadan uzun mesafelerden enerji iletmeyi sağlayacak yeni bir yöntem geliştirdi. Yöntem sayesinde uzmanlar, enerji kaynağından 2 metre uzakta olan 60 watlık bir ampulü kablo kullanmadan aydınlattı.


elektrikbilim.com

Araştırmacılar, bir enerji kaynağının oluşturduğu ve belirli bir alanı doldurabilen elektromanyetik dalgalar sayesinde, bu alan içinde bulunan tüm elektrikli cihazlara şu anda 3 metreden enerji iletilmesinin mümkün olduğunu, yeni araştırmalarla bu mesafenin daha da artırılacağına inandıklarını söyledi.

Çok kısa mesafelerde enerji iletilmesini mümkün kılan eski yöntemde ise enerji kaynağından sadece tek bir cihaza doğrudan enerji gönderilebiliyordu.

Şarja gerek kalmayacak

Kablosuz elektrik sözcüklerinden yola çıkarak "WiTricity" adı verilen sistemin elektrik kablolarını ve prizleri tarihe karıştırabileceğini söyleyen uzmanlar, sistemin geri dönüşümü çevre için büyük sorun olan cep telefonu ve dizüstü bilgisayar pillerini de gereksiz hale gelebileceğini vurguladı.

Şarj etmeyi sürekli unuttuğu cep telefonunun uyarı sinyallerinden rahatsız olunca sistemi geliştirme kararı alan MIT'ten Dr. Marin Soljacic, vericinin yaydığı elektromanyetik dalgaların insanları etkilemeyeceğini öne sürdü. Ancak bazı araştırmacılar, bu yöntemin kansere yol açabileceğini ve yaygın kullanımının ciddi sağlık riskleri doğurabileceğini iddia etti. ayrıca;

Elektrik kablosu tarih olacak!

Amerikalı bilim adamları, elektrik kablosu kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu. Amerikalı bilim adamları, elektrik kablosu kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu.

Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) yapılan araştırmada, elektrikli cihazlara kablo kullanmadan elektrik iletebilen bir sistem oluşturan bilim adamları, enerji kaynağından 2 metre uzaklıktaki 60 vatlık bir ampulü kablo olmaksızın aydınlatmayı başardı.

Buluşlarını Science dergisinde yayımlayan araştırmacılar, enerjiyi, biri ampulde, diğeri enerji kaynağında bulunan iki bakır bobin arasında elektromanyetik dalgalarla iletti. MIT'den Profesör Marin Soljacic başkanlığında yürütülen araştırmada oluşturulan sisteme, kablosuz elektrik sözcüklerinden türetilen "WiTricity" adı verildi. Prof Soljacic, bu yöntemle iletilen enerjinin bir dizüstü bilgisayarı çalıştırmak için gerekli olandan çok daha fazla olduğunu belirtirken, iletilen enerji miktarının artırılması için sistemin daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bilim adamları, bu yeni enerji iletim sisteminin özellikle geri dönüşümü sorun olan batarya probleminin çözümü için kullanılabileceğini belirtti.

Buna karşın, elektromanyetik dalgalarla enerji iletim yönteminin bazı araştırmalara göre kansere yol açabilecek olması, sistemin yararlılığı konusunda endişe yarattı.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız