Elektrik Tarihine İsmini Yazdıranlar 1 - Franz Maria Aepinus
18 Subat 2011 10:19 4673 kez okundu 0 kez indirildi

Elektrik Tarihine İsmini Yazdıranlar 1 - Franz Maria Aepinus

Elektrik Tarihine İsmini Yazdıranlar 1 - Franz Maria Aepinus

FRANCIS MARIA ULRICH THEODOR AEPINUS HOCK 13 Aralık 1724'te, Rostock, Saxony. Mecklenberg-Schwerin de doğdu. 10 Ağustos 1802, Dorpat'ta, (Rusya) öldü. 1755 yılında Berlin Akademi'sine seçilerek Berlin'deki Gözlem Evi'nin başına getirildi. 1757 yılında St.Petersburg Üniversitesinden gelen teklif üzerine, Berlin Üniversitesi baskanı Frederick'ten serbest bırakılmasını isteyen Aepinus, Euler'inde desteğini alarak Rusya'ya taşındı.


elektrikbilim.com
1759'da yayınlanan .Elektrik ve manyetizma teorisinde bir deneme ; matematiğin, elektrik ve manyetizma teorisine uygulanması konusunda ilk çalışmasıdır. 1798'de emekli olana kadar St.Petersburgda fizik profesörü olarak görev yaptı.

Deneyleri, paralel plaka kapasitörlerin dizaynına yol gösterdi. Kapasitörler, elektrik alanında enerji depolama sağlayan aygıtlardır. Tourmaline mineralinin elektriksel özelliğini keşfetti, piroelektriği araştırdı. Piroelektrik; tourmaline ve değişik diğer kristallerde sıcaklık değişimiyle ortaya çıkan elektriksel kutuplaşma durumudur.

Benjamin Franklin'in Tek taraflı elektrik akısı teoremi ni geliştirdi.İletken ve yalıtkanlar ile indüksiyon, etki ile elektriklenme ve iletkenlerin geçirgenliği üzerine çalışmalar yapmıştır.İletkenlerde elektrik akımı, iticiliği ve elektrik indüksiyonu terimlerini açıkladı.Mikroskopu geliştirdi.

Paralaksın etkileri üzerine yaptığı deneylerle yıldızların uzaklıklarının ölçümü konularında gelişmeler sağlandı. Iraklık açısının, Güneş diskinin önünden geçen gezegenler (Venüs) üzerindeki etkilerine ilişkin bir makale yayımladı

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız