Rüzgar Enerjisi İle Elektrik Üretimi
10 Ekim 2011 22:10 7729 kez okundu 14 kez indirildi

Rüzgar Enerjisi İle Elektrik Üretimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi, çevreyi kirleten fosil kökenli yakıtların tükenme egilimine girmesi ile daha da önem kazanmıs ve bu konudaki çalısmalara da hız verilmistir. Ayrıca iklim degisikligine neden olan sera gazlarının 1997 yılı Kyoto Protokolü ile azaltmak için çalısmalara hız verilmistir.

Önemi gittikçe artan rüzgar enerjisi konusunda dünyadaki son 15 yıldaki gelismeler maliyetleri % 50 oranında azaltmıstır. Ülkemizde de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanununun çıkması ile bu konudaki çalısmalar hız kazanacaktır. Rüzgar enerjisi ile elektrik üretmede avantajlarından dolayı sabit mıknatıslı makinelerin kullanımı yaygınlaşmıstır.

Rüzgar Enerjisi İle Elektrik  Üretimi

Bu çalısmada, bir evin ihtiyacını karsılayacak kadar elektrik üretmek amacıyla sabit mıknatıslı bir rüzgar türbini imal edilmesi hedeflenmistir. Üç kanatlı, yatay eksenli, direk jeneratöre baglı, eksenel akılı, sabit neodyum mıknatıslı ve çıkısta dogrultucu devresi olan rüzgar türbini tasarlanarak imalatı yapılmıstır. Çıkıs güç degerleri kaydedilerek, sabit mıknatıslı makinelerin yapıları arastırılmıstır. istenilen güç degeri elde edilerek verimin nasıl artırılabilecegi görülmüstür.

KONU MESAJLARI

elektrikbilim.com

Hasan 2011-10-11 22:47:00
Mükemmel Bir İçerik . Rüzgar Enerjisi İle elektrik Üretimi konusunda meraklı olanlar için yol haritası diyebilir. Bu arada Sitenizin yeni tasarımı çok güzel olmuş hocam...

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız