İletim ve Dağıtım Şebekesinin Bilgisayar Ortamında Modellemesi
18 Ekim 2011 20:43 5735 kez okundu 22 kez indirildi

İletim ve Dağıtım Şebekesinin Bilgisayar Ortamında Modellemesi

Günümüzde enerji, üretimin ana girdilerinden birisidir. Mevcut enerji kaynaklarını ekonomik ve güvenli bir şekilde kullanabilmek günümüzde çok önemli hale gelmiştir. Ülkemizde kullanılan teçhizatlarda farklı standartlar olduğu için elektrik enerjisinin üretim, iletim, dağıtım, tüketim ve kontrolünde sıkıntılar yaşanmaktadır.Bu sıkıntıları gidermenin en etkili yolu, tüm elektrik tesislerinde ar-ge çalışması yapılmış, ileri teknoloji ürünü otomasyon sistemleri kurmak ve geliştirmektir.

İleri teknoloji ürünü olan Matlab, temel matematik ve mühendislik dallarında kullanıcıya ciddi imkanlar sunar. Bu tez çalışmasında Bolu Düzce bölgesi 154 kV / 34,5 kV elektrik iletim ve dağıtım şebekesi, Simulink araç kutusu kullanılarak modellenmiş ve analiz edilmiştir.

Tezde kullanılan modelleme ile Bolu Düzce bölgesinin elektrik iletim ve dağıtım güç akışı analizi, çeşitli baralardaki akım-gerilim değerleri ve kısa devre akım değerleri hesaplanmıştır. Bu hesaplamalara dayanılarak, mevcut sistemin yük taşıma kapasitesi, röle koordinasyonu, gerilim yalıtım seviyelerinin kontrolü ve muhtemel akım kaçaklarına dönük test sonuçlarına ulaşılmıştır.

154 kV / 34,5 kV İletim ve Dağıtım Şebekesinin Bilgisayar Ortamında Modellemesi

İÇİNDEKİLER

SİSTEMLERİN ANALİZİ
KISA DEVRE HESAPLAMALARI
GÜÇ AKIŞI
BOLU-DÜZCE BÖLGESİ İLETİM VE DAĞITIM ŞEBEKESİNİN MODELLENMESİ
GÜÇ AKIŞI VE KISA DEVRE ANALİZ GRAFİKLERİ
SONUÇ

KONU MESAJLARI

elektrikbilim.com

yalcin ceylan 2016-01-13 23:36:27
jeneratorlerde izolasyon testinin nasdıl yapıldıgı ile ilgili bilgi aradım bulasmadım bu konuda yardımcı olabılırmısınız acaba teskkur ederım saglıkla kalınız

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız