Güç Sistemlerinde Harmonikler Ve Harmoniklerin Analizi
18 Ekim 2011 21:57 6225 kez okundu 11 kez indirildi

Güç Sistemlerinde Harmonikler Ve Harmoniklerin Analizi

Gün geçtikçe ilerleyen teknoloji ile sistemdeki yükler çeşitlilik kazanmıştır. Bu yüklerin her zaman lineer olması istenir. Ancak son otuz beş yılda ilerleyen yarı iletken teknolojisinin büyük etkisi ile sistemdeki nonlineer yüklerde artış görülmüştür. Nonlineer yükler, akım ve gerilim karakteristiği doğrusal olmayan yüklerdir. Sistemdeki bu nonlineer yükler, sistemde harmonik akımlar ile gerilimlerin oluşmasına neden olurlar.

Harmonik oluşumuna sebep olan başlıca yükler; güç elektroniği elemanları, transformatörler, kesintisiz güç kaynakları (UPS), dönüştürücüler ve yüksek güçlü endüksiyon motorlarıdır. Harmonikler sistemde ek enerji kayıplarına, ısınmalara, yalıtımlarının zarar görmelerine yol açarlar. Bu nedenlerden dolayı harmoniklerin oluşmadan veya oluştuktan sonra giderilmesi önem taşımaktadır. Harmoniklerin yok edilmesi için en önemli yöntem harmonik filtreler yoluyla harmoniklerin süzülmesidir

.

Güç Sistemlerinde Harmonikler Ve Harmoniklerin Analizi

Bu çalışmada; öncelikle harmoniklerle ilgili temel bilgiler verilerek nasıl ve neden oluştukları, elektrik enerji sistemi üzerindeki etkileri ve filtreleme yöntemleri incelenmiştir. Daha sonra örnek bir elektrik enerji tesisinin modeli MATLAB programında oluşturulmuş, pasif filtrelerin etkisi incelenmiştir.

HARMONİK BÜYÜKLÜKLERE AİT KAVRAMLAR
HARMONİK ÜRETEN ELEMANLARIN TANIMLANMASI
HARMONİKLİ BİR SİSTEMDE AKIM VE GERİLİM KALİTESİNİ BELİRLENMESİ ve HARMONİKLERİN MEYDANA GETİRDİĞİ ETKİLER
SİSTEMLERDE HARMONİKLERİN ENGELLENMESİ
HARMONİK FİLTRE SİMÜLASYONLARI

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız