Elektrik Tarihine İsmini Yazdıranlar 11 - Heinrich Friedrich Emil Lenz
18 Subat 2011 21:19 9317 kez okundu 0 kez indirildi

Elektrik Tarihine İsmini Yazdıranlar 11 - Heinrich Friedrich Emil Lenz

Elektrik Tarihine İsmini Yazdıranlar 11 - Heinrich Friedrich Emil Lenz

HEINRICH LENZ (Şubat, 1804 - Şubat, 1865) Alman fizikçi. Lenz, bugün Estonya sınırları içinde bulunan Tartu da doğdu. 1820'de Tartu Üniversitesi'nde fizik kimya ile ilgilendi. 1823 - 1826 arasında Otto von Kotzebuearound ile dünya turuna çıktı. Yolculukları sırasında deniz suyu ve iklimler konusunu inceledi ve yolculuklardan sonra St. Petersburg Üniversitesinde matematik ve fizik üzerine çalıştı. Daha sonra elektromanyetizma ile ilgilendi.

1834'de kendi adıyla anılan Lenz yasası'nı buldu

Lenz Yasası İletken tel sarımlı bir bobin (solenoid) alıp içine bir mıknatıs sokup çıkarırsak bir manyetik alanelektrik akımıendüklenmiş akım denir. Bu akımın, kendisini oluşturan manyetik alana zıt yönde bir alan oluşturacak şekilde akacağını Heinrich Lenz oluşur bu durumda, solenoid, mıknatısın var ettiği manyetik alanı yok etmek üzere karşı tepki göstererek ters yönde bir manyetik alan yaratır. Sonuç olarak solenoid, mıknatısın müdahalesinin yarattığı manyetik alana karşılık manyetik alan yaratacak bir üretir.


elektrikbilim.com

Bu, endüksiyon bobininin yaptığı akıma (1804-65)bulduğundan LENZ kanunu olarak anılır. "Endüksiyon elektromotor kuvvetinin meydana getirdiği akım, kendisini meydana getiren akım değişmesine veya harekete karşı koyar." şeklinde de tanımlanır. Bobin içerisindeki kuvvet çizgilerinin değişimi, bobinde zıt elektromotor kuvvet (zıt EMK Ez) adı verilen bir gerilim endükler. Bu gerilimin yönü kaynak gerilimine ters yöndedir. Dolayısıyla da zıt EMK, bobinden, kaynak geriliminin oluşturduğu akıma ters yönde bir akım akıtmaya çalışır. . LENZ kanununa göre zıt EMK, büyümekte olan devre akımını küçültücü, küçülmekte olan devre akımını ise büyültücü yönde etki yapar

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız