Türkiye'nin ilk robotu SURALP
18 Subat 2011 22:19 3894 kez okundu 0 kez indirildi

Türkiye'nin ilk robotu SURALP

Türkiye'nin ilk robotu SURALP

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Erbatur liderliğindeki ekip tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk insansı robotu SURALP tanıtıldı.Doç. Dr. Erbatur, üniversitenin Tuzla Yerleşkesindeki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bu tür robotların insana, insanın bulunduğu ortamda yardımcı olması için tasarlandığını söyledi. Doç. Dr. Kemalettin Erbatur, Sabancı Üniversitesi Robot Araştırmaları Laboratuvar Platformunun kısaltmasından adını alan SURALP'in hazırlık çalışmalarına 2002 yılında başlandığını ve bu çalışmaların yaklaşık 5 yıl sürdüğünü ifade etti.

SURALP 'in başındaki kameralarla çevreyi algılayabildiğini ve elleri vasıtasıyla da nesneleri tutabildiğini belirten Doç. Dr. Erbatur, SURALP için 1 milyon dolar tutarında kaynağın harcandığını bildirdi. SURALP, Türkiye'nin ilk insansı robotu olma özelliğini taşıyor diyen Erbatur, 164 santimetre uzunluğundaki robotun, 114 kilogram ağırlığında olduğunu söyledi.

Türkiye'nin insansı robot çalışmalarında en hızlı ilerleyen ülkelerden olduğuna da dikkati çeken Doç. Dr Erbatur, SURALP'in değişen yüzeyler üzerinde yürüyebildiğini ve dengesi bozulduğunda da elleri ile duvardan destek alabildiği bilgisini verdi. Doç. Dr. Erbatur, SURALP'in insanla orantılı olarak tasarlanıp imal edildiğini vurgulayarak, robotun bacaklarında ve kollarında 6'şar eklem bulunduğunu söyledi. SURALP'in fonksiyonlarının geliştirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydeden Doç. Dr. Erbatur, robotun deneysel çalışmaları sırasında TÜBİTAK tarafından mali olarak desteklendiğini sözlerine ekledi. Tanıtımda, Türkiye'nin ilk insansı robotu SURALP, masanın üzerinden aldığı meşrubat kutusunu ekipte yer alan bir kişiye verdi.

Ardından boş kutuyu alarak, yanındaki çöp kutusuna attı. İleri ve geri yürüyüş yapan SURALP, ayrıca mini bir dans gösterisi sundu. Doç. Dr. Kemalettin Erbatur'un Danstan keyif aldın mı?, Ve Yoruldun mu? sorularına da SURALP, başını sallayarak yanıt verdi. Doç. Dr. Erbatur, bir soru üzerine, SURALP'in konuşma fonksiyonlarının henüz geliştirilmediğini söyledi.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız