ELEKTROTEKNİK - Elektrik Akımının Cinsleri Çeşitleri
02 Aralık 2011 20:27 6653 kez okundu 0 kez indirildi

ELEKTROTEKNİK - Elektrik Akımının Cinsleri Çeşitleri

Elektrik akımını zamana göre değişim şekli bakımından aşağıdaki gibi sınıflandırmak mümkündür.

Doğru Akım :

Yönü zamanla değişmeyen akımlara doğru akım adı verilir. Elektrik cihazları üzerindeki D.C. (Direct Current ), notasyonu doğru akım anlamına gelir. Yönü gibi değeride değişmeyen akıma sabit doğru akım denir. Sabit doğru akımlar, pratikte piller, aküler ve doğru akım generatörleri vasıtası ile elde edilir.

Şiddeti zamanla periyodik olarak değişen, yani belli zaman aralıklarında aynı değeri alan doğru akıma periyodik doğru akım adı verilir. Redresörler ile elde edilen akımlar bu cinstendir. Yazının Asıl Kaynağı ElektrikBilim.Com ' dur

Alternatif Akım:

Yönü zamanla değişen bu akımların teknik bakımdan en önemli olanları şiddeti periyodik olarak değişen akımlardır. Alternatif akımların pratik bakımdan en önemli olanı zamana göre, sinüs veya cosinüs fonksiyonlarına göre değişen akımdır. Böyle bir akıma sinüsoidal akım adı verilir. Alternatif akımlar generatörler vasıtası ile elde edilir.Yazının Asıl Kaynağı ElektrikBilim.Com ' dur

Periyodik akımlarda periyot süresi T harfi ile gösterilir. 1 saniyedeki periyot sayısına frekans adı verilir ve f ile gösterilir. Periyot "s" ile ve frekans ise 1/s veya periyot / s ile ölçülür. 1/s birimine Hertz adı verilir. Yüksek frekansları ölçmek için Hz yerine kHz ( kilohertz ) ve Mhz (megahertz ) birimleri kullanılır.

İngilizcede periyotun karşılığı cycle (saykıl) olduğundan İngilizce konuşulan ülkelerde frekans birimlerine c/s, Kc/s, Mc/s adları verilir. Avrupa'da ve Ülkemizde standart şebeke frekansı 50 Hz'dir. Pratikte kuvvetli akım ve zayıf akım deyimleride kullanılır. Kuvvetli akım tesisleri insanlar ve eşyalar için tehlike doğurabilecek tesislerdir. (Ev tesisatları, santraller, trafo istasyonları) Buna karşılık zayıf akım tesisatları genelde insanlar ve eşyalar için tehlikeli olmayan tesislerdir. ( telefon ve zil tesisatı )

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız