Güç Sistemlerinde Bara Empedans Ve Admitans Matrisleri
09 Ocak 2012 19:22 9368 kez okundu 9 kez indirildi

Güç Sistemlerinde Bara Empedans Ve Admitans Matrisleri

Günbegün artan enerji ihtiyacına karşılık şebekelerin optimal çalıştırılması oldukça önem kazanmıştır. Kayıpları fazla güç faktörü düşük bir şebekeden elde edilen enerjinin kalitesi çok düşüktür. Kalitesiz bir enerjinin sistemde bir çok sakıncaları bulunmaktadır. Bara empedans ve admitans matrisleri ile bara gerilimlerinin bulunmasının incelendiği bu çalışmanın sonucunda aşağıdaki sonuç ve önerilerde bulunulabilir.

  • Güç sistemlerinin bilgisayar destekli analizlerinde, bara admitans ve empedans matrisleri hesabı önemli bir yer tutar. Elektrik enerjisinin sürekli, verimli ve sorunsuz kullanılması için güç sistemlerinin analizi büyük önem taşımaktadır.
  • Kaliteli bir şebeke, enerjinin sürekliliği, gerilim ve frekansının sabitliği, güç faktörünün bire yakınlığı ve baralarının sonsuz güçlü olması gibi kriterleri sağlanması ile gerekmektedir.
  • Güç sistemlerinde, hatların direnci reaktansına göre çok küçüktür., oranı çoğu kez 10 kattan daha büyüktür. Bu nedenle bara admitans ve empedans matrislerinin hesabında direnç değerleri ihmal edilebilir.
  • Kısa devre akımının hesaplamasında, güç sisteminin tümüne ilişkin bara admitans matrisi bulunur. Bara admitans matrisinin tersi alınarak bara empedans matrisine geçilir. Bara empedans matrisi kısa devre hesaplamalarında cok kullanılan bir matristir.
  • Yük akış analizlerinde ve , matrisleri oldukça kullanılmaktadırlar. daha ziyade kısa devre analizlerinde, , ise yük akış analizlerinin heasablarında kullanılmaktadır.
  • Güç sistemlerinde çeşitli analizlerin yapılabilmesi için bu sistemlerin matematiksel modellerinin çıkarılması gerekir. Bu modellerin içinde bara admitans ve empedans matrisleri önemli bir yer tutar. Günümüzde bilgisayar ile desteklenmeyen bir güç sisteminin modellemesinin gercekleştirilmesi neredeyse imkansız bir hal almıştır

Servo Motorlar

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız