Facebook
Twitter
Youtube
Eposta Takip
Güç Sistemlerinde Bara Empedans Ve Admitans Matrisleri
09 Ocak 2012 19:22 5722 kez okundu 6 kez indirildi

Elektrik , Elektronik Bilim Teknik Platformu - ElektrikBilim.Com 'un Elektrik Genel kategorisi altındaki Güç Sistemlerinde Bara Empedans Ve Admitans Matrisleri konusu  , , , , , anahtar kelimeleri ile etiketlenmiştir.

Güç Sistemlerinde Bara Empedans Ve Admitans Matrisleri

Günbegün artan enerji ihtiyacına karşılık şebekelerin optimal çalıştırılması oldukça önem kazanmıştır. Kayıpları fazla güç faktörü düşük bir şebekeden elde edilen enerjinin kalitesi çok düşüktür. Kalitesiz bir enerjinin sistemde bir çok sakıncaları bulunmaktadır. Bara empedans ve admitans matrisleri ile bara gerilimlerinin bulunmasının incelendiği bu çalışmanın sonucunda aşağıdaki sonuç ve önerilerde bulunulabilir.

  • Güç sistemlerinin bilgisayar destekli analizlerinde, bara admitans ve empedans matrisleri hesabı önemli bir yer tutar. Elektrik enerjisinin sürekli, verimli ve sorunsuz kullanılması için güç sistemlerinin analizi büyük önem taşımaktadır.
  • Kaliteli bir şebeke, enerjinin sürekliliği, gerilim ve frekansının sabitliği, güç faktörünün bire yakınlığı ve baralarının sonsuz güçlü olması gibi kriterleri sağlanması ile gerekmektedir.
  • Güç sistemlerinde, hatların direnci reaktansına göre çok küçüktür., oranı çoğu kez 10 kattan daha büyüktür. Bu nedenle bara admitans ve empedans matrislerinin hesabında direnç değerleri ihmal edilebilir.
  • Kısa devre akımının hesaplamasında, güç sisteminin tümüne ilişkin bara admitans matrisi bulunur. Bara admitans matrisinin tersi alınarak bara empedans matrisine geçilir. Bara empedans matrisi kısa devre hesaplamalarında cok kullanılan bir matristir.
  • Yük akış analizlerinde ve , matrisleri oldukça kullanılmaktadırlar. daha ziyade kısa devre analizlerinde, , ise yük akış analizlerinin heasablarında kullanılmaktadır.
  • Güç sistemlerinde çeşitli analizlerin yapılabilmesi için bu sistemlerin matematiksel modellerinin çıkarılması gerekir. Bu modellerin içinde bara admitans ve empedans matrisleri önemli bir yer tutar. Günümüzde bilgisayar ile desteklenmeyen bir güç sisteminin modellemesinin gercekleştirilmesi neredeyse imkansız bir hal almıştır

Servo Motorlar

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız

Mesaj
Üye Görüşleri
Mustafa HANLI yazdı - 12 Ocak 2017 20:37
Mikrofonlar ve Amplifikatörler : emeğinize sağlık...
SAMET EFİLOĞLU yazdı - 12 Ocak 2017 15:04
800 KVA C2 Tip Trafo Tesis Projesi : elinize sağlık...
SAMET EFİLOĞLU yazdı - 12 Ocak 2017 15:03
1000 Kva Trafo Detay Çizimi : süper bir site...
mahmut candan yazdı - 30 Aralık 2016 13:02
Fatek PLC Eğitim Notları : Tesekkürler...
Muhammet yazdı - 27 Aralık 2016 15:23
Siemens S7 200 PLC Soru Örnekleri ve Çözümleri 2 : Iyi gunler .sorumu cevaplarsaniz cok sevinirim .4sn araliklarla tek cikislari move komutu ile yanip sonecektir.eger bir ...
Atarli07 yazdı - 26 Aralık 2016 17:14
Siemens S7 200 PLC Soru Örnekleri ve Çözümleri 3 : 1-2-3-4-5 no ile numaralandırılmış 5 adet motor kendilerine ait birer start butonu ile çalıştırılabilmekte ve b...
Görsel Eğitim
Tavsiye
Hat Transformatörleri ve Hoparlörlerin Amplifikatör Çıkışına Uygulanması

Hat Transformatörleri ve Hoparlörlerin Amplifikatör Çıkışına Uygulanması

Güneş Enerjisi Güneş Pilleri Güneş Panelleri

Güneş Enerjisi Güneş Pilleri Güneş Panelleri

CCTV Hesaplama Dizayn Projelendirme Programı

CCTV Hesaplama Dizayn Projelendirme Programı

AG ve YG Elektrik Tesislerinde Topraklama Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı

AG ve YG Elektrik Tesislerinde Topraklama Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı

Kompanzasyon Panosu Detaylı Çizim Şeması

Kompanzasyon Panosu Detaylı Çizim Şeması