Buchholz Rölesi
19 Subat 2012 00:52 21338 kez okundu 0 kez indirildi

Buchholz Rölesi

Trafoların zati arızasında (yani trafonun içerisindeki arıza veya anormal ısınmalarda ) çalışarak sinyal veya açtırma kumandası veren mekanik bir röledir.Buchholz rölesi, ana tankla rezerve tankını irtibatla yan boru üzerinde bulunmaktadır.Rölenin içerisinde cıva kontaklı iki adet şamandıra vardır. Üst şamandıranın kontak uçları sinyal devresine, alt şamandıranın kontak uçları ise açma devresine bağlanmıştır.

Buchholz Rölesi

ÇALIŞMASI:

Trafonun içerisinde meydana gelebilecek bir arıza sonucu çalışacağının belirtmiştik.Arızalar, bir sargıda sipir kısa devresi, sargılar arası kısa devre veya sargı ile tank arası olabildiği gibi, mağnetik devrede de olabilir.Eğer arıza küçük boyutta ise hafif gaz oluşumu olur ve bu gaz balonları rezerve tanka geçmeye çalışırlar.yavaş olan bu gaz akışı alttaki, yani açma devresine bağlı şamandıranın paletini hareket ettiremez ve rölenin üst tarafında birikmeye başlar.

Yağ içinde yüzen alarm devresine ait üst şamandıra bu olay sonucu yavaş yavaş hareket ederek düşüş yapar ve kontakları bu hareket sonu kapanınca Buchholz alarmı alınır.Bu durumda trafo servis harici edilip gaz analizi yapılır.Gaz analizinde gazın rengine ve yanıcı olup olmadığına bakılır.Gazın rengi beyaz ise kağıt izolasyonunda bir bozulma, siyah ve gri ise yağ bozulmasını ifade eder.Bu durunda rölenin üst musluğundan alınan gazın yanıp yanmadığına bakılır.

Gaz yanıcı değilse röleyi yağ içerisindeki havanın çalıştırdığı anlaşılır.Yağ alınır, trafo servise sokulur. Büyük ve önemli arızalarda meydana gelen gaz miktarı çok fazladır.Bu nedenle, trafo tankından rezerve tankına yağ ve gaz geçişi çok kuvvetlidir.Bu nedenle hem üst hem de alt şamandıra çalışıp kontaklarını kapatırlar. Alt şamandıranın çalışması trafoya ait giriş ve çıkış kestiricilerini açtırıp trafoyu servis harici eder.Bundan sonra trafoya ait testler yapılmadan trafo servise alınmaz

Buchholz Rölesi

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız