Gerilim Transformatörleri
04 Mart 2012 23:29 9067 kez okundu 0 kez indirildi

Gerilim Transformatörleri -Tanım

Gerilim Trafoları; 'primer' dediğimiz esas devre gerilimini, manyetik bir kuplaj ile, (genellikle) küçülterek 'sekonder' dediğimiz ikinci devreye aktarır ve bu devreye bağlı cihazların gerilime duyarlı elemanlarının enerjilenmesini sağlarlar. Örneğin, voltmetrelere, sayaç ve watmetrelerin gerilim devreleri, vb.
Bunun sonucunda; cihazların büyük gerilimler ile zorlanması önlenir.

gerilim  trafosu

Çalışma İlkesi:Çalısma ilkeleri, akım trafolarına benzerdir. Primerde olusan manyetik akı ile, gücün sekonder devreye aktarılmasına iliskin açıklamalar, gerilim trafoları için de geçerlidir. Manyetik devre (nüve) kayıpları ihmal edilerek, primer ve sekonder devre güçlerinin esitliği ilkesinin matematiksel ifadesi asağıdaki gibi olacaktır.

Vp.Ip = Vs.Is den Is/Ip=Vp/Vs elde edilir. Vp/Vs oranına 'Gerilim Çevirme Oranı' veya 'Gerilim Oranı' denir.

gerilim  trafosu

Akım trafolarının tersine, bu trafolarda primer sargı sayısı, sekondere göre çok daha fazladır.
Biri Faz-Nötr ve diğeri Faz-Faz gerilimler için olmak üzere, iki tip farklı formda gerilim trafosu üretilmektedir.

Polarite Bir gerilim trafosunun primer ve sekonderindeki polarite uçları, primer sargıya gerilimin giris veya çıkıs yönüne göre, sekonder sargıdaki gerilim yönünün belirlenmesi anlamına gelir.Yandaki şekilde Primer polarite ucunun A ve sekonder polarite ucunun a olarak alınmıs olduğu ve polarite olmayan b sekonder ucunun topraklandığı görülmektedir. Faz-Nötr arasına bağlanan gerilim trafolarının, polarite olmayan primer ucu B de, (çalısma ilkesi gereği) topraklanır.

Akım trafolarının tersine, gerilim trafolarında kullanılmayan sargılar kesinlikle kısa devre edilmemelidir. (Boş bırakılmalıdır)

Devre Bağlantısı

Aşağıdaki şekilde, Faz-Faz ve Faz-Nötr arası bağlanan gerilim trafolarının OG sebekeye bağlantıları görülmektedir. Ayrıca, sekonderde köprülenenerek topraklanacak terminaller ile, cihaz gerilim bobinlerine bağlanacak terminaller de belirtilmistir.

gerilim  trafosu

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız