Trafo Zati Korumaları
07 Mart 2012 22:46 11568 kez okundu 0 kez indirildi

Trafo Zati Korumaları

trafo zati koruma

Trafo içi arızaları ile ilgili uygulanan korumalar çesitli olup, bunların başlıcaları şunlardır.
- Tank Koruma
- Bucholz Koruma
- Termik Koruma<

Bunların trafo tankı ile fiziki iliskileri yandaki sekilde sembolik olarak gösterilmis olup, bunlar ile ilgili özet açıklamalar aşağıda verilmektedir.Bunlar dısında var olan diğer trafo zati korumalar, konumuz olan OG sebekelerde, genellikle kullanılmadıkları için konu dısı tutulmustur.

Tank Koruma

trafo zati koruma

Trafo tankı ile toprak arasına bağlı bir akım trafosunun sekonderinden enerjilenen bir toprak rölesi montajı ile, sargı tank arasında olabilecek bir kısa devre halinde, kesiciyi açtırarak trafonun korunması sağlanır. Böyle bir arıza durumunda, trafonun primer tarafında yer alan bir toprak rölesi de bu korumayı sağlayacaktır. Ancak kaynak tarafının izole olması durumunda her iki korumanın da bir anlamı olmayacaktır.

Bucholz Koruma

trafo zati koruma

Trafo ana tankı ile rezervuar tankı arasına yerlestirilen bir bucholz Rölesi ile yapılan korumadır. Trafoda bir iç arıza olusması halinde, rölenin kapanan iki kontağı bulunmaktadır. Bunlardan biri, küçük arızalarda kontağını kapayarak, (yardımcı röle aracılığı ile) bu durumun ısıklı sinyal ile belirtilmesini sağlar, ancak açma yaptırmaz. Diğer kontak ise, büyük iç arızalarda kapanarak kesiciye açma kumandası verir ve aynı zamanda, durumu (yardımcı röle aracılığı ile) ısıklı sinyal ile belirtir. Gerek görüldüğünde her iki ısıklı sinyale ek olarak, (farklı) ses veren sinyaller de alınabilir.

Termik Koruma

trafo zati koruma

Tank üst seviyesinden alınan yağ sıcaklığı, farklı yöntemler ile, trafo tankı üzerine bağlı bir analog sıcaklık göstergesine aktarılır. Gösterge yolu üzerine, biri sinyal, diğeri açma yaptırmak üzere iki kamçı kontak yerlestirilir. Bunlardan ilki, sinyal almak istediğimiz (genellikle 60-70 oC) sıcaklığa, diğeri ise 80 oC ’ye ayarlanır. 80 oC 'de açma yaptırılmasının nedeni, bu sıcaklıkta yağ özelliklerin değismeye baslamasıdır.

Diğer Korumalar: Diferansiyel koruma, yıldız noktası koruması, kademe bucholz koruması, yağ seviye koruması, sargı sıcaklığı koruması vb korumalar OG sebekelerinde genellikle kullanılmaz

KONU MESAJLARI

elektrikbilim.com

ahmetfaruktolu 2012-03-20 11:01:00
çok kaliteli bilgiler veriyorsunuz hocam.yeni şeyler öğrenmek çok güzel. :D

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız