Pic Kontrollü Kesintisiz Güç Kaynağı
01 Haziran 2012 00:30 4482 kez okundu 8 kez indirildi

Pic Kontrollü Kesintisiz Güç Kaynağı

Bu tez çalışmasında, bilgisayar ve benzeri özellikteki elektronik cihazların düzgün çalışabilmeleri için şehir şebekelerinin bozucu ve zarar verici kirliliklerinden koruyan ve enerji kesilmesi halinde besleyen bir kesintisiz güç kaynağı tasarımı yapılmış ve gerçekleştirilmiştir.

Pic Kontrollü Kesintisiz Güç Kaynağı

Gerçekleştirilen kesintisiz güç kaynağı, Hat Etkileşimli (Line?Interactive) olarak ve enerji kesilmesi halinde yükü 10 dakika gibi bir süre besleyecek şekilde tasarlanmıştır. Sistem mikrodenetleyici kontrollüdür. 220V 50Hz sinüs benzeşimli çıkış verebilmektedir. Ayrıca mikrodenetleyici çıkışından alınan çıkış gerilimi ve akü gerilimi gibi çıkış bilgileri, seri port ile bilgisayara aktarılarak bilgisayar ekranında sistemdeki değişiklikler izlenebilmektedir. Sistemin ön panelinde bulunan LCD ekrandan da sistemin çalışma durumu, çıkış gerilimi, akü gerilimi ve aşırı yük durumu gözlenmektedir.

Sistem; doğrultucu, akü şarj edici, akü grubu, inverter, çıkış transformatörü ve çıkış bilgilerini bilgisayara aktaran bir arayüzden oluşmaktadır. Dnverter katı, çıkış transformatörü orta uçlu push-pull yapıdadır. Dnverterin anahtarlaması, mikrodenetleyicinin ürettiği DGM sinyali ile yapılmaktadır. Sistemde mikrodenetleyici olarak 8 bitlik PIC16F877 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Kullanılan mikrodenetleyici sayesinde sistemin donanımsal kısmı azalmış, maliyeti ucuzlamış ve çeşitli kontroller bu mikrodenetleyici ile gerçekleştirilmiştir.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız