Casus Robotlar Nano Teknolojik Robotlar
07 Temmuz 2012 10:52 4428 kez okundu 0 kez indirildi

Casus Robotlar Nano Teknolojik Robotlar

Teknolojide kim üstünse gücü de o elinde bulundurur- sözünün gerçek anlamını kaybetmek istemeyen ülkeler bilim insanlarını her alanda desteklemeye devam ediyor. Teknolojiyle aranıza 50 yıl gibi bir süre girdi mi artık yakalamanız çok zordur. Teknoloji denilince de akla Amerika geliyor. Teknolojinin lokomotifi sayılan bu ülke öyle bir robot casus yaptı ki herkes şaşıp kaldı. Nano teknolojik robotlar, sinekler gibi grup halinde ve senkronize uçabiliyorlar. Üzerinde kamera ve vericileriyle giremeyeceği yer yok gibi. İşte Pennsylvania Üniversitesinin General Robotic Grubu'nun yaptığı o mikro casuslar.

Nano teknolojik sinek robotlar, bir ordu disiplinine sahip ve giremeyecekleri bir yer yok gibi.Bu sineklerin farkı, sadece birazdaha büyük ve tek gözlü olmaları değil.. Onların aynı zamanda dört kanadı var.Temel fark ise, robot olmaları... Ancak sinekler gibi, grup halinde ve senkronoze uçabiliyorlar.Amerikalı bilimadamlarının yıllardır üzerinde çalıştığı ve giderek küçülttüğü bu robotlar artık neredeyse sinek boyutunda.Bilimadamları, robotları geliştirirken, dar mekanlarda rahat çalışmayı hedeflemiş. Örneğin, enkaz altında arama-kurtarma faaliyetlerini yürütürken veya madenlerde metan gazı tespiti yaparken.Her ne kadar asıl amaç olmasa da, sinek robotların bir kullanım alanı daha mevcut:


elektrikbilim.com
Casusluk. Amerikan Savunma Sanayi'nin 1990'lı yılların sonundan itibaren sinek robotlar projesine -yakın ilgisi- düşünüldüğünde, bu kullanım alanının oldukça yaygın olacağını söylemek mümkün.

KONU MESAJLARI

elektrikbilim.com

ahmetfaruktolu 2012-07-08 02:18:00
Çok büyük bir teknoloji.adamlar neler yapıyor.

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız