Tristörlü Hızlı Kompanzasyon Sistemleri
27 Subat 2011 02:27 9182 kez okundu 7 kez indirildi

TRİSTÖRLÜ HIZLI KOMPANZASYON SİSTEMLERİ

Tristörlü hızlı kompanzasyon sistemleri ani olarak devreye girip çıkan ve devrede kalma süreleri kısa olan yüklerin reaktif güç kompanzasyonu için kullanılır. Bunlar; vinçler ark kaynağı punto kaynağıpreslerv.b. yüklerdir. Bu tip yüklerle yogun çalışan tesislerde güç faktörünü 095 - 100 arasında tutmak çok güçleşmektedir


elektrikbilim.com

Klasik reaktif güç kompanzasyonu metodunda özellikle ani devreye girme ve çıkmalarlarda kontaktörler devreye girdiği anda kondansatörlerde ani bir başlangıç akımı oluşur. Devreye girip çıkma sıklaştıkça ani başlangıç akımı etkisi ile kondansatör içinde delinmeler oluşur.

kompanzasyon

Bu arklar kondansatörün çabuk yıpranmasınaneden olur. İlave olarak bu arklar kondansatörler üzerinde geçici aşırı yük oluşturarak ömürlerinin kısalmasına da sebebiyet vermektedir.

kompanzasyon

Tristörlü hızlı kompanzasyon sistemlerinde anahtarlama elemanı olarak klasik kompanzasyonda kullanılan kontaktör yerine kompanzasyona özel tristör modülü kullanılır. Tristörü kullanılarak direkt bağlantıda kondansatörlerin 10 ms içinde devreye girmesi sağlanmakla birlikte aynı zamanda oluşan ani başlangıç akımı daengellenir. (şekil-2) Bu şekilde gruptan sadece nominal kondansatör akımı akar

Bu yöntemle sorunsuz olarak ani değişen kısa süreli yükler de kompanze edilebilir. Ayrıca merkezi kompanzasyon ile 40- 200 ms arasında hızlı kompanzasyon yapılabilir.

FAYDALARI

> Hassas hızlı ve doğru kompanzasyon yapılabilir reaktif güç bedeli ödenmez
> Özellikle punto ark kaynağı gerektiren imalatlarda ürün kalitesi artar
> Kondansatörlerin ömrü uzar
> Kontaktör olmadığı için bakım maliyeti yoktur
> Isıl kayıplar azalarak kayıplardan tasarruf elde edilebilir.
> Sistem modüler olduğundan istenildiği kadar kompanzasyon güç arttırımı yapılabilir.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız