GPRS EDGE 3G 4G
19 Temmuz 2012 17:16 3407 kez okundu 0 kez indirildi

GPRS EDGE 3G 4G

Cep telefonu dendiğinde hep ön plana çıkan bu kısaltmalar ne anlama geliyor; hangisi daha iyi?

Çeşitli kablosuz mobil ağları tanımlayan GPRS, EDGE, 3G, 4G ve LTE gibi kısaltmalar, kafamızı karıştırabiliyorlar. Bazılarımız bu terimlerin ne demek olduğunu iyi bilseler de, bazılarımız onlara rastladığında şaşkına dönüyor olabilir. Tüm bu kısaltmalar, telefonunuzun mobil bağlantısının hızını ve kalitesini gösteriyor. İşte en kötüden en iyiye doğru 5 mobil bağlantı türü:

GPRS EDGE 3G 4G

GPRS: Listemizin en yavaşı olan GPRS, General Packet Radio Service'in (Genel Paket Radyo Hizmeti) kısaltılmışı. GPRS'in sunduğu hız, 56 kbit/sn ile 114 kbit/sn arasında değişiyor. Bunun anlamı, bugünkü web sitelerinin çoğunun yüklenmesinin oldukça uzun bir zaman alacağı.

EDGE: Açılımı "Enhanced Data rates for GSM Evolution" olan EDGE, resmi olarak 2.9G ismine sahip olsa da bugün kullanıcılar tarafından "2G" olarak adlandırılıyor. EDGE, teorik olarak 1 Mbit/sn hız sunabilse de sunulan hız gerçekte 400 kbit/sn civarlarında oluyor. EDGE, GPRS'e göre birkaç kat daha iyi hız sunuyor ve web sitelerini çok hızlı açamasa da açabiliyor.

3G: Mobil internetin doğuşu, 3G'nin tanıtılmasıyla oldu. Üçüncü jenerasyon mobil iletişim standardı, 28 Mbit/sn'ye kadar hız sunabiliyor. 3G bağlantısı, cep telefonunuzla internetten rahatlıkla video izlemenize, uygulama indirmenize ve internette akıcı olarak dolaşmanıza izin veriyor.


elektrikbilim.com
4G ve LTE: Bugün ABD'de birçok bölgede 4G bağlantısı sunuluyor. 4G kabaca 100 Mbit/sn hız sağlayabiliyor. "Long Term Evolution"ın kısa hali olan LTE ise 4G'yi geliştiriyor ve bağlantı hızını yaklaşık 300 Mbit/sn'ye çıkarıyor. Bu tür bağlantı, henüz ülkemizde kullanılmıyor.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız

BENZER BAŞLIKLARI
GPRS EDGE 3G 4G