Elektrik Çarpılması ve İnsana Etkisi
21 Eylül 2012 22:14 4128 kez okundu 0 kez indirildi

Elektrik Çarpılması ve İnsana Etkisi

İnsan bedenî elektrik akımlarından etkilenir. Bedenden geçen akım 0.5mA'in altında ise, hissedilmez. Akım 100mA olursa, kaslar tutulabilir ve ellerin bir iletkeni bırakması olanaksızlaşır. Etkime suresi 200ms yi geçmedikçe, 500mA e kadar akımlar kalıcı zararlar yapmaz. Fakat etkime suresi 1 saniyeyi bulur veya geçerse. 30mA' lik akımlar bile ölüm nedeni olabilir.

Elektrik Çarpılması ve İnsana Etkisi

Diğer önemli bir olay, kalp hareketlerinin duzensizlenmesidir kî, o zaman kalbin pompalaması durur. Kaslara etkisi yanında, beden akımları ısı oluşturur ve bunlar hücreleri bozar. Bunun sonucunda, kazadan birkaç gun geçtikten sonra bile, böbrekler çalışmayabilir ve kazazede ölebilir.

Yüksek gerilim kazalarında arklar yanıklara neden olabilir. Gövdeden geçen akınım yanında, izlediği yol da önemlidir. Bir koldan diğerine kalbi geçerek giden akımlar özellikle tehlikelidir, (Genelde akım gerilime ve gövde direncine bağlıdır. (Gövde direnci, insannın olay anındaki durumu ve kaza koşulları ile çok değişir.

Ortalama bir değer olarak 1Ω alınabilir. Alçak gerilimin 230 V değerinde 230 mA akım elde edilir ki, bu yukarıda belirt ilen ve 30mA olan uzun sure sınırının çok üstündedir. Bu nedenle kaza devresinin muhakkak çabuk açılması gerekir. Derinin ıslaklık durumu, tutulan iletkenin sivriliği gibi etkenler vücut direncini 100 OHM'a , hatta daha kuçuk değerlere düşürebilir. Tehlikdi gerilimin alt sının olarak 50V alınır. Fakat akım frekansı da çok etkilidir.

Doğru gerilimde kalp hareketleri duzensizleşmez. Frekans 10 kHz i geçerse, deri etkisi nedeniyle akım dış yüzden geçer, kas tutulması ve kalp hareketlerinde düzensizleşme oluşmaz. İnsan vücudu alternatif magnetik alandan da etkilenir, zira 50 Hz e bile bu tur alanlar girdap akımları oluşturur. IRPA (International Radiation Protection As¬sociation), sınır değer olarak B=100µT veya H 80A/m tavsiye etmiştir.

Elektriksel alanın sınır değeri olarak 5kV/m verilmektedir. Bu açıklamalar ışığında, mikrodalga fırın etkisi ile sıcaklığı yükselten yüksek frekanslı alanlara dikkat etmek gerektiği açıktır. Bu nedenle cep telefonlarının yayım gucu 2W ile sınırlan-dırılmıştır.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız