Facebook
Twitter
Youtube
Eposta Takip
Soğutucu Arıza Bulma Eğitimi
14 Ekim 2012 22:31 5502 kez okundu 9 kez indirildi

Elektrik , Elektronik Bilim Teknik Platformu - ElektrikBilim.Com 'un Elektrik Genel kategorisi altındaki Soğutucu Arıza Bulma Eğitimi konusu  , , , , , , , , , , , anahtar kelimeleri ile etiketlenmiştir.

Soğutucu Arıza Bulma Eğitimi

Soğutucu Devresi

KOMPRESÖR : Bir elektrik motoru ile çalıştırılan, soğutucu gazı emme ve sıkıştırma özelliğine sahip olan parçadır. Sıkıştırılan gazın, istenen soğuğu yaratacak sistem içinde dolaşmasını sağlar.

SICAK GAZ BORUSU : Çok düşük sıcaklıklardaki bölümlerin köşeleri ve contaları üzerinde yoğunlaşma oluşumlarını önlemek için kullanılan bir çözümdür. Kondenserin çıkışı ile dryer arasına bağlanır ve yoğunlaşma olasılığı olan bölgeleri ısıtacak şekilde poliüretan içine konur.

KONDENSER : Sistemde dolaşan gazın sıcaklığını dış ortama dağıtma görevine sahiptir. Çıkışında gazın sıvı olacak (yoğunlaşma) şekilde yeterince soğutulmasına imkan verecek biçimde boyutlandırılmıştır.

DRYER : Muhtemel nem ve kir kalıntıları cihazın iyi şekilde çalışmasını önleyeceğinden dolayı, bu parça bunun etkilerini nötralize etme görevine sahiptir.

KILCAL BORU (KAPİLERİ) : Soğutucu gazın sıvı halden gaz hale geçişinin tam evaporatör girişinde olacak şekilde olması için basıncın dengelendiği bölümdür.

EVAPORATÖR : İçinde kendisine kapilerden (kılcaldan) gelen soğutucu akışkanı toplayan ve soğutucu gazın ortamdaki sıcaklığı emerek sıvı durumdan gaz durumuna geçtiği (buharlaşma) yani dolap içindeki sıcaklığın emildiği, diğer bir deyişle soğuk üretiminin yapıldığı bölümdür.

DÖNÜŞ BORUSU : Görevini yerine getirmiş olan gazın emildiği ve sıkıştırılmak üzere tekrar kompresöre getirildiği borudur.

Elektrik Devresi

Elektrik Devresi RÖLE : Kompresörün ilk çalışma anında devreye giren yardımcı sargısının kısa bir süre sonra devreden çıkarılmasını sağlayan parçadır.

TERMİK : Kompresörün aşırı ısınması durumunda kompresörü durdurarak emniyete alan parçadır.

REZİSTANSLAR : Buzlanma olan yüzeylerdeki buzların erimesini sağalayan ve ürünün tipine göre sensör, timer ya da termosigorta tarafından kontrol edilen parçalardır.

TERMOSİGORTA : Evap yüzeyine çok iyi bir şekilde temas halinde olan ve ayarlanan yüksek sıcaklığa (örnek : 78ºC gibi) ulaşıldığı halde rezistansın çalışmaya devam ettiği durumlarda rezistansın elektrik besleme devresini kesen yani emniyet termostatı gibi çalışan parçadır.

TERMOSTOP : Evap yüzeyine çok iyi bir şekilde temas halinde olan ve ayarlanan sıcakığa (örnek : +8ºC gibi) ulaşıldığı zaman rezistansın elektrik besleme devresini kesen, -10ºC ‘ye kadar da açık pozisyonda duran parçadır.

TİMER: Önceden belirlenmiş şartlara göre kompresörün elektrik beslemesini kesip, buz çözme işlemi için rezistansları çalıştıran ya da tam tersini yapan zaman saatidir.

TERMOSTAT ya da SENSÖR : Algıladıkları yani hissettikleri sıcaklıklara göre kompresörü, rezistansı ya da fanları bazen doğrudan bazen de elektronik kart yardımıyla çalıştırıp durduran parçadır.

KAPI MIKNATISLARI : Dondurucu kapısı üzerinde bir mıknatıs, kontrol paneli üzerinde de karşılığı bulunan ve kapının durumunu (açık kalıp kalmadığını) elektronik karta ileten parçalardır.

 İÇERİK BAŞLIKLARI

*İklim sınıfları ve termostat kontrolü
*Soğutma Çevrimi
*Soğutucu Devresi
*Mekanik NF Devre Şeması
*Elektrik Devresi
*Termosigorta ve Timer Bağlantıları
*MTA 4557 NF / MTA 45D2 NF MODELLERDE 220V, KOMPRESÖR ve SENSÖR KONTROLÜ
*ESKİ MTM (EVAP SENSÖRSÜZ) NF MODEL DEVRE ŞEMASI
*NMTM (EVAP SENSÖRLÜ) NF MODEL DEVRE ŞEMASI
*MTL / MTP (GÜÇ KARTI ARKADA OLAN) NF MODEL DEVRE ŞEMASI
*GÖVDE İÇİ GAZ KAÇAK TESTİ *SİSTEMDEN YAĞIN TEMİZLENMESİ
*STATİK BUZDOLAPLARINDA SOĞUTMA YETERSİZLİĞİ
*MEKANİK NF BUZDOLAPLARINDA SOĞUTMA YETERSİZLİĞİ
*ELEKTRONİK NF BUZDOLAPLARINDA SOĞUTMA YETERSİZLİĞİ
*dijitli elektronik no-frost modellerde AUTOTEST
*Ekranlı elektronik no-frost modellerde AUTOTEST

soğutucu arıza bulma eğitimi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız

Mesaj
Üye Görüşleri
Mustafa HANLI yazdı - 12 Ocak 2017 20:37
Mikrofonlar ve Amplifikatörler : emeğinize sağlık...
SAMET EFİLOĞLU yazdı - 12 Ocak 2017 15:04
800 KVA C2 Tip Trafo Tesis Projesi : elinize sağlık...
SAMET EFİLOĞLU yazdı - 12 Ocak 2017 15:03
1000 Kva Trafo Detay Çizimi : süper bir site...
mahmut candan yazdı - 30 Aralık 2016 13:02
Fatek PLC Eğitim Notları : Tesekkürler...
Muhammet yazdı - 27 Aralık 2016 15:23
Siemens S7 200 PLC Soru Örnekleri ve Çözümleri 2 : Iyi gunler .sorumu cevaplarsaniz cok sevinirim .4sn araliklarla tek cikislari move komutu ile yanip sonecektir.eger bir ...
Atarli07 yazdı - 26 Aralık 2016 17:14
Siemens S7 200 PLC Soru Örnekleri ve Çözümleri 3 : 1-2-3-4-5 no ile numaralandırılmış 5 adet motor kendilerine ait birer start butonu ile çalıştırılabilmekte ve b...
Görsel Eğitim
Tavsiye
Kompanzasyon Panosu Detaylı Çizim Şeması

Kompanzasyon Panosu Detaylı Çizim Şeması

Tam Kalıp Dahlender  Sarım Animasyonu

Tam Kalıp Dahlender Sarım Animasyonu

3D Çizim Autocad ile Switch Anahtar Çizimi

3D Çizim Autocad ile Switch Anahtar Çizimi

Kesik Çalıştırma Otomatik Kumanda Görsel Çizim Şeması

Kesik Çalıştırma Otomatik Kumanda Görsel Çizim Şeması

40 Daireli Lojman Projesi

40 Daireli Lojman Projesi