RF Tekniği
17 Aralık 2012 18:29 9279 kez okundu 8 kez indirildi

RF Tekniği

BÖLÜM 1

PASİF FİLTRELER

Frekans seçici veya filtre devreleri giriş (input) sinyalin sadece istenen frekans aralığında geçmesine izin veren (pass-band) devrelerdir. Bu frekans aralığı dışındaki sinyallerin büyüklüğü (ampilutude) ideal olarak sıfıra (0) düşürülür (stop-band). Tipik olarak bu devrelerde giriş ve çıkış akımları küçük değerde tutulur ve bundan dolayı akım transfer fonksiyonu önemli değildir. Önemli olan parametre frekans domainindeki voltaj transfer fonksiyonudur.

BÖLÜM 2

MİKSERLER:

Mikserler frekans dönüştürme amacı için kullanılan özel bir AM çeşitidir. Frekans dönüştürmek için kullanılan devrelere mikser adı verilir. Mikserlerin yerine getirdiği işlev heterodin ve genlik modülatörü ile eşdeğerdir. İki çeşit frekans dönüştürme vardır; yukarı dönüştürme ve aşağı dönüştürme. Yukarı dönüştürmenin manası, her hangi bir modülasyonlu giriş sinyalini daha yüksek bir frekansa dönüştürür. Aşağı dönüştürme işleminde ise, giriş sinyali daha düşük bir frekansa dönüştürülür. Şekil.1. basit bir mikser devresini göstermektedir. Mikserin iki girişi her hangi bir modülasyonlu bir giriş sinyali ve local osilatörden gelen girişi temsil etmektedir.

BÖLÜM 3

OSİLATÖRLER

Osilatör DC kaynağından çıkan gücü, dalgalı güce çeviren elektronik devrelerdir. Osilatörler uç gruba ayrılırlar. Sinüs dalgası, kare dalga ve diğer dalga formları. Osilatör frekansında döngü kazancının birim kazanca eşit ya da daha büyük olması ve geri besleme döngüsünde sıfır derecelik ya da 360 derecenin katlarında faz kayması olması salınımları oluşturmak için gereken koşullardır. Sinüs dalgası osilatörleri; bir LC devrenin rezonans özelliklerini kullanarak, bir yükseltici etrafında faz kayması indükleyen bir RC ağını dikkatlice kullanarak veya bir kuartz kristalin piezoelektrik etkilerini kullanarak elde edilebilirler. Bu yöntemler, sinüs dalgası osilatörlerinin, 0. 1 Hz’den düşük frekanslardan, 400 Mhz üzeri frekanslara kadar tasarımlarına olanak verir.

BÖLÜM 4

MODÜLATÖRLER:

Modülatörler modülasyon tiplerine göre ve bu modülasyonda ki güç düzeylerine göre sınıflandırılabilirler. Aynı zamanda herhangi bir modülasyon tipini oluşturan farklı devrelere görede sınıflandırılırlar.

Modülatörler genel olarak;
Genlik Modülatörleri
Frekans Modülatörleri
Faz (açı) Modülatörleri

BÖLÜM 5

PLL

Faz kilitlemeli döngüler, haberleşmenin en temel elemanlarından birisidir.

Genel olarak;

1. Sabit RF AC sinyali sentezlemek amacı ile;
2. FM sinyali detekte etmek amacı ile;
3. Dikey salınım otomatik frekans kontrolü devresine etkisi;
4. Haberleşme alıcılarında;
5. AM dedektörlerinde;
6. FM modülatörü olarak kullanılabilir.

RF Tekniği

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız