6502 Mikroişlemci Simülatörü
31 Aralık 2012 21:52 5115 kez okundu 19 kez indirildi

6502 Mikroişlemci Simülatörü

Dr. Nurettin TOPALOĞLU hocamızın hazırladığı 6502 Mikroişlemcisi için simülatör programı asembly dilini kullanarak yapılan uygulamalar için büyük kolaylık sağlıyor program türkçe bedava ve ücretli iki sürüm bulunmaktadır.

Visual Mikroişlemci Simülatörü, Teknik Eğitim Fakültelerinin Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümlerinde okutulmakta olan Mikroişlemciler dersinin laboratuvar uygulamalarını karşılamak amacıyla hazırlanmıştır. Laboratuvar uygulamaları için eldeki elektromekanik deney setleri, sınıfların kalabalık olması, zaman ve mekanın uygun olmayışı, daha fazla temin edilmesi durumunda ekonomik olmaması ve bakım-onarım gerektirdiğinden günümüzde uygun olmamaktadır. Bilgisayar kaynakları ve çoklu-ortam araçlarındaki gelişimler, pahalı ve hantal sistemler yerine kişi ve kuruluşları sanal öğretim araçlarına yöneltmiştir. Elektromekanik deney setlerine göre oldukça düşük maliyetli olan bu simülatör okulların beklediği ihtiyacı karşılamaktadır. Bilgisayar olan her ortamda çalışan bu program, öğrencilerin her yerde program yazabilmelerini veya ödevlerini yapabilmelerini sağlamaktadır. Gerektiğinde yardım için internet ortamından yardım alabilmek ve ilgili forum'lara katılabilmek imkanına sahiptir.


Editör : Assembly dilinde program yazmak, kesmek, biçmek, eklemek ve değişiklik yapmak için bir platformdur. Simülatöre yerleşik olan bu metin düzenleyicisinde yazılan programlar ASM uzantılı olarak saklanabilir veya daha önce yazılmış programlar yüklenerek üzerinde değişiklikler yapılabilir.

Debugger :Asembly dili kurallarına göre yazılan program assembler kurallarına uyularak makina koduna çevrildikten sonra hata olup olmadığını veya hedeflenen işlemi gerçekleştirip gerçekleştirmediği DEBUGGER (Hata Ayıklayıcı) modülünde incelenir.

Animatör :Program hata ayıklama bölümünde iyice analiz edildikten sonra sistem üzerinde kodlar ve veriler nasıl bir düzende hareket ettiği ANİMATÖR’de gözlenebilir.

Sanal Uygulamalar : Sanal uygulamalarda, mikroişlemcinin PIA G/Ç entegresi kullanılarak çeşitli çevre birimleri denetlenmektedir. Giriş elemanı olarak anahtar grubu, çıkş elemanları olarak, LED grupları, Trafik lambaları ve 7-Segment Display grubu kullanılmaktadır.

AYRICA ÖRNEK PROGRAM LİSTESİ MEVCUTTUR

2008_Yazdir.asm
3_Kare_Cizdir.asm
6_Kare.asm
6502_Yazdir.asm
9-SaydırFullEkran.asm
ASyazdir—-.asm
ASyazdir2OrtaSegmente.asm
Bellek2BellekKopyalama.asm
CiftYonOrtaya.asm
Dikdortgen_Cizdir.asm
DikdortgenCiz.asm
E-SolSagKaydir.asm
Gostergetektek.asm
İkiliVciz.asm
İkiSegmentteCarkDonusu.asm
Kare_Dalga_Cizdir.asm
Karedalga.asm
MaxBul.asm
MinBul.asm
MSBveLSBbitleri1.asm
MSBveLSBbitleri2.asm
MSBveLSBbitleriAND.asm
NegatifBul.asm
NegatifleriBul.asm
SayılarıTopla.asm
SegmentBinarySaydir.asm
SıfırlarınSayısınıBul.asm
Simetri.asm
Sinusoidal_Dalga.asm
TekerTekerYakLEDA.asm
TekSegmentte9saydir.asm
TekSegmentteBinarySaydır.asm
TekSegmentteCark.asm
TekTekSegmenteSaydırma.asm
TersKaydırma.asm
Ufak_Dikdortgen_Cizdir.asm
XCarkdondur.asm
Yilan_Gor.asm

6502 Mikroişlemci Simülatörü

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız