Step Motor İle İki Eksenli Robot Kol Tasarımı
01 Subat 2013 23:31 6827 kez okundu 11 kez indirildi

Step Motor İle İki Eksenli Robot Kol Tasarımı

Bu tezde; Endüstriyel otomasyonda gün geçtikçe kullanım alanı artan robot kollunun step motor kullanılarak tasarımı gerçekleştirilmiştir. Robot kollarda yaygın olarak kullanılan diğer motorlara göre Step motorların, avantajları ve dezavantajları ortaya konmuştur. Tez çalışmasında; robot kolları, step motorları ve kontrol yöntemleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve iki eksenli robot kol mekanik aksamı tasarlanmıştır.

Step Motor İle İki Eksenli Robot Kol Tasarımı

Robot kolun hareketini sağlayan step motorlar için sürücü devreleri yapılmıştır. Bilgisayarda hazırlanan program yardımıyla robot kolun paralel port üzerinden kontrolü sağlanmıştır. Koldaki uç eleman için kullanılan step motorun kontrolü PIC ile tasarlanan bir devre ile yapılmıştır. Ayrıca kullanılan step motorun Matlap Programında benzetimi yapılmış ve gerçek değerlerle karşılaştırma imkânı elde edilmiştir.

Step Motor İle İki Eksenli Robot Kol Tasarımı

Yapılan bu çalışmada Mekatronik biliminin gereği olarak makine, elektronik ve bilgisayar anabilim dallarındaki bilgilerden faydalanılmıştır. İleride hareket ve etki alanı daha geniş ve algılama yeteneği olan robot kol çalışmaları için bir alt yapı hazırlanmıştır

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız