Klavye Ve Kalem Olmadan Yazı Yazmak
27 Subat 2013 13:44 4822 kez okundu 0 kez indirildi

Klavye Ve Kalem Olmadan Yazı Yazmak

Geliştirilen yüksek teknolojiye sahip bu eldivenle insanların boşluğa yazdıkları, dijital ortama aktarılabiliyor.

Klavye Ve Kalem Olmadan Yazı Yazmak

Alman bilim adamları klavyenin yanı sıra kalemin de sonunu getirecek bir buluşa imza attılar. Geliştirilen yüksek teknolojiye sahip eldivenle insanların boşluğa yazdıkları dijital ortama aktarılabiliyor.Airwriter adı verilen sistem kullanıcının el pozisyonlarını takip ediyor.


elektrikbilim.com

Eldivendeki sensörler sayesinde havaya çizilen harfler tanınabiliyor. Sistem ayrıca, Google?ın piyasaya sunmaya hazırlandığı Google gözlükleriyle de birleştirilebilecek.Ürünü geliştiren bilim adamları, gelecekte sistemin giyisilere enregre edilmesiyle insanların her an istedikleri heryerde klavyeye ihtiyaç duymaksızın yazı yazabileceklerini iddia ediyor.

Almanya?daki Karlsruhe Institute?de ?Airwriter?ı geliştirenlerden doktora öğrencisi Christoph Amma, ürünün mesaj ve e-mail yazımında kolaylık sağlayacağını söyledi. Eldivenin çıkarılmamasıyla gün içinde istenilen heran bilgisayara veri girişi sağlanabileceğini kaydeden Amma "Eldivendeki sensörler, gündelik el hareketlerini göz ardı ediyor ve bunları veri olarak girmiyor.

Sistem şimdilik büyük harflerle yazılmış kelimeleri tanıyor ve şu an için 8 bin kelimelik bir kelime hazinesi bulunuyor. Yüzde 11 bir hata oranına sahip olan sistem, kullanıcının kişisel yazı stiline adapte edildiğinde hata oranı yüzde üçe kadar geriliyor" dedi.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız