Proteus 8
22 Haziran 2014 13:04 7121 kez okundu 47 kez indirildi

Proteus 8

PROTEUS programı; elektronik alanında en yetenekli simülasyon, animasyon ve otomatik baskı devre çizimi yapabilen programlardan biridir. Bu programı tasarlayan insanlar yıllarını vermişler ve ortaya harika bir program çıkarmışlar. Elektronik alanında kullanılan diğer simülasyon programlarından birçok farkı bulunan Proteus programı ile grafik tabanlı simülasyon yapabilir, interaktif (etkileşimli) devre kurma işlemi yapabilir, bir micro controller tabanlı sistemin devresini çizdikten sonra etkileşimli olarak test edebilirsiniz. Bu özelliklerle elektronik alanındaki programlar arasında bir ilki gerçekleştirilmiştir. Otomatik PCB şeması hazırlamadaki üstünlüğü de tartışılmazdır. PROTEUS'un yeni versiyonu DESIGN SUITE 8 ile birlikte gelen yenilikler bu açıklamaların sonunda bilgi olarak verilmiştir.

Proteus 8 ile Gelen Yenilikler

Proteus Design Suite 8, eski versiyonlara göre baştan aşağı yenilenerek karşımıza çıkmıştır. Eski versiyonlarda ISIS ve ARES dosyaları farklı dosya türlerinden oluşurken, yeni versiyonda ortak bir dosya yapısı kullanmaya başlamıştır. Eskiden olduğu gibi ISIS simülasyon dosyası (DSN) ayrı, ARES PCB dosyası (LYT) ayrı olarak değil de, tek bir dosya türünde (.pdsprj) proje dosyası olarak kullanılması biz kullanıcılara her alanda kolaylık sağlayacağı düşünülmüştür (ISIS, ARES, BOM, 3D Viewer dosyaları proje dosyası altında birleştirilmiştir).

Proteus 8 içerisine entegre edilmiş mikrodenetleyici simülasyonu ve hata ayıklama özelliği ile en popüler derleyicilerin desteklenmesi. Ayrıca hata ayıklama sırasında devre şemasını izleyebilme özelliği de eklenmiştir.

Simülasyon ekranında yapılan herhangi bir değişiklik, gerçek zamanlı olarak PCB dosyasına da yansıtılır. ARES de bu değişikliği hemen 3D Viewer e aktarır.

3D Viewer bir sekme olarak Proteus 8 içerisine entegre edilmiş ve özellikleri artırılmıştır. 3D Viewer kodu oluşturma imkanı ile, DirectX ve OpenGL desteği sağlanmıştır.

Ortak bir veri tabanı ve canlı netlist özelliği kullanılarak, yapılan bütün değişiklikler otomatik olarak birbirini etkilemektedir.

Tamamen yenilenen BOM modülü ile PDF, HTML ve Excel formatında çıkış alabilme (Önceki versiyonlarda özellikle ARESde çizilen PCB şemanın istenildiği şekliyle PDF formatına dönüştürülememesi büyük eksiklikti!).


elektrikbilim.com
Proteus 8 başlangıç sayfasından otomatik olarak güncellenebildiği gibi, yine bu sayfa üzerinden yardım ve proje dosyalarına erişim imkanı verir. Ayrıca programın sorunsuz olabilmesi (varsa hataların giderilebilmesi) için, Proteus 8 programında meydana gelebilecek sorunların Labcenter firmasına rapor olarak gönderilebilmesi olanağı sağlanmıştır.

Ayrıca birçok özellik eklenmiş ve iyileştirmeler yapılmıştır.

Proteus 8

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız