Visio ile TSE Normunda Otomatik Kumanda Tasarım Devre Çizim Serisi 1
7008 kez okundu 32 kez indirildi

Visio ile TSE Normunda Otomatik Kumanda Tasarım Devre Çizim Serisi 1

Daha önceden 34 adet ekts programı ile tasarımı yapılmış olan otomatik kumanda devrelerini Otomatik Kumanda Problemleri ve Çözümleri başlığında sunmuştuk . Sizlerden gelen istek üzerine bu tasarım devrelerini TSE normunda visio programı kullanarak çizimleri elektrikbilim.com tarafından hazırlanmaya başlamış ve ilk 8 problemin çizimleri tamamlanmıştır.

TSE normunda visio ile çizimleri yapılan otomatik kumanda problemleri şunlardır ;
KUMANDA DEVRE PROBLEMLERİ İLK ÇİZİM SERİSİ 1

1.Starta basıldığında motor hemen çalışacak, 15 sn. sonra kendiliğinden duracak.
2.Start butonuna basıldıktan 15 sn. sonra motor kendiliğinden çalışacak.
3.Starta basıldığında motor hemen çalışacak, 10 sn. sonra duracak. Durduktan 10 sn. sonra tekrarçalışacak. (İki zaman rölesi kullanılacak.)
4.Starta basıldıktan 15 sn. sonra motor çalışacak, 15 sn. sonra duracak, 15 sn. sonra tekrar çalışacak. Buşekilde çalışması stoba basıncaya kadar devam edecek.
5.Starta basıldıktan 15 sn. sonra 1. motor, 15 sn. sonra 2. motor çalışacak. 15 sn. sonra 1. motor duracak,15 sn sonra 2. motor duracak. 15 sn sonra 1. motor çalışacak. Sistem stoba basıncaya kadar bu şekildedevam edecek.
6.Starta basıldığında iki motor da çalışacak. Starttan elimizi çektiğimizde 1. motor duracak. 2. motorçalışmaya devam edecek. Stop butonu çalışmakta olan 2. motoru durduracak.
7.Starta basıldığında motor hemen çalışacak, 20 sn. sonra kendiliğinden duracak. (Zaman rölesinin sadecenormalde açık kontağı kullanılacak.)
8.Bir start, bir stop butonu kullanılacaktır. Starta basıldığında 1. motor çalışacak, 10 sn. sonra 1. motorduracak 2. motor çalışmaya başlayacaktır.Stoba basıldığında 2. motor duracaktır.

Yukarıda verilen 8 adet problemin TSE VİSİO ÇiZİMİNİ aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.


elektrikbilim.com

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız