4 Giriş Veri Seçici ile Proteus Uygulaması ve Açıklaması
17 Ocak 2016 16:18 8346 kez okundu 0 kez indirildi

4 Giriş Veri Seçici ile Proteus Uygulaması ve Açıklaması

VERİ SEÇİCİLER (MULTİPLEXER)
Dijital elektronik dersinin temel konularından veri seçiciler yani multiplexer konusu ile ilgili temel açıklamalar 4 girişli veri seçici , 8 girişli veri seçici ve 74153 ve 74151 multiplexer entegrelerin tanıtımı ve doğruluk tabloları açıklanarak konu özetlenmiştir. Ayrıca proteus isis ile 74153 multiplexer 4 girişli veri seçici simülasyonu hazırlanarak indirmeniz için hazırlanmıştır.

N tane giriş içerisinden seçme uçları yardımıyla seçilen girişi çıkışa aktaran devrelere veri seçiciler (multiplexer) adı verilir.

4 Giriş Veri Seçici


Şekil de 4 giriş veri seçici devresi ve doğruluk tablosu görülmektedir. G0, G1, G2, ve G3 bu devrenin girişleri, Q ise bu devrenin çıkışıdır. S0 ve S1 ise seçme uçlarıdır.


8 Giriş Veri Seçici


Bu devrede 4 girişli ve kapıları kullanılmıştır. Ve kapılarının 3 girişi seçme uçlarından(S2, S1, S0), bir giriş ise veri girişinden oluşmaktadır. Seçme uçları ile üç girişi lojik 1 yapılan ve kapısı aktif hâle gelmektedir. Aktif hâle gelen ve kapısının çıkışını veri girişi belirlemektedir. S2, S1 ve S0 seçme uçları ile 8 ve kapısında biri seçilebilir. Böylece istenilen giriş çıkışa aktarılır.

Entegre Tipi Veri Seçici

Yukarıda 4 giriş ve 8 giriş veri seçicilerin devrelerini lojik kapılarla tasarladık. Elbette ki bu devreleri kullanmak istediğimizde bu devreleri yapmamız gerekmiyor. Bunların yerine entegre veri seçicileri kullanabiliriz. Yukarıdaki şekillerdeki devreleri entegre üreticileri hazır entegre paketi hâline getirmişlerdir.

Örneğin, şekil 3.8de 74153 entegresini görmekteyiz. Bu entegre 4 giriş veri seçici entegresidir. Bu entegre içinde 2 adet 4 giriş veri seçici vardır. Bu iki adet veri seçici ortak seçme uçlarına sahiptir. E1 1.veri seçicinin, E2 ise 2.veri seçicinin yetkilendirme ucudur. Tablo 3.2 de doğruluk tablosuna baktığımızda bu durumu daha iyi anlarız.Şekil 3.9 da ise 74151 entegresini görüyoruz. Bu entegre 8 giriş veri seçicidir. Tablo 3.3 te ise doğruluk tablosunu görmekteyiz. Bu entegredeki A, B, C girişleri seçme uçlarıdır. Bu uçlar yardımıyla istenilen girişi seçebiliriz. G0 ? G7 veri girişleridir. Yalnız entegremizin çalışması için E ucuna yani yetki girişine lojik 0 vermemiz gerekir. Lojik 1 verirsek Q çıkışı lojik 0?da kalır. Bu entegrede hem Q çıkışı vardır hem de Q çıkışının değili QI vardır.
elektrikbilim.com
YUKARIDA GÖSTERİLEN PROTEUS SİMÜLASYONUNDA A SEÇİCİ KONUMU LOJİK1 VE B SEÇİCİ KONUMU LOJİK 1 İKEN 74153 VERİ SEÇİCİ ENTEGRESİ G3 SİNYALİNİ GEÇİRİR AŞAĞIDA GÖSTERİLEN DOĞRULUK TABLOSUNDA BU DURUM DA GÖSTERİLMİŞTİR.
Bu konunun reklamsız word dosyasını ve konuda işlenen 74153 ile veri seçici devrenin proteus simülasyon dosyasını aşağıda verilen linkten indirebilirsiniz.

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız