Rüzgar Enerjisi İle Elektrik Üretimi
10 Ekim 2011 22:10 7920 kez okundu 16 kez indirildi

Rüzgar Enerjisi İle Elektrik Üretimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi, çevreyi kirleten fosilkökenli yakıtların tükenme egilimine girmesi ile daha da önem kazanmıs vebu konudaki çalısmalara da hız verilmistir. Ayrıca iklim degisikligine nedenolan sera gazlarının 1997 yılı Kyoto Protokolü ile azaltmak için çalısmalarahız verilmistir.

Önemi gittikçe artan rüzgar enerjisi konusunda dünyadakison 15 yıldaki gelismeler maliyetleri % 50 oranında azaltmıstır. Ülkemizdede Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanununun çıkması ile bu konudakiçalısmalar hız kazanacaktır. Rüzgar enerjisi ile elektrik üretmedeavantajlarından dolayı sabit mıknatıslı makinelerin kullanımıyaygınlaşmıstır.


elektrikbilim.com

Rüzgar Enerjisi İle Elektrik  Üretimi

Bu çalısmada, bir evin ihtiyacını karsılayacak kadarelektrik üretmek amacıyla sabit mıknatıslı bir rüzgar türbini imal edilmesihedeflenmistir. Üç kanatlı, yatay eksenli, direk jeneratöre baglı, eksenelakılı, sabit neodyum mıknatıslı ve çıkısta dogrultucu devresi olan rüzgartürbini tasarlanarak imalatı yapılmıstır. Çıkıs güç degerleri kaydedilerek,sabit mıknatıslı makinelerin yapıları arastırılmıstır. istenilen güç degerielde edilerek verimin nasıl artırılabilecegi görülmüstür.

KONU MESAJLARI

elektrikbilim.com

Hasan 2011-10-11 22:47:00
Mükemmel Bir İçerik . Rüzgar Enerjisi İle elektrik Üretimi konusunda meraklı olanlar için yol haritası diyebilir. Bu arada Sitenizin yeni tasarımı çok güzel olmuş hocam...

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız