Küçük Hidroelektrik Santrallerde Türbin Tasarımı
24 Ekim 2011 16:53 8024 kez okundu 5 kez indirildi

Küçük Hidroelektrik Santrallerde Türbin Tasarımı

Küçük Hidroelektrik Santraller, Birleşmiş Milletler Sanayi ve Kalkınma Organizasyonu (UNIDO) sınıflamasına göre 1MW ile 10MW arası kurulu güçlere sahip santralleri kapsamaktadır. 1MW dan daha küçük kapasiteli HES lere Mini HES, 10MW dan büyük kapasiteli HES lere ise Orta Büyükle HES denilmektedir.

İşletme tarzlarına, yapılış şekillerine, hidrolik düşüye ve akımın rotordaki yönüne göre hidrolik türbinleri çeşitli sınıflandırmalara tabi tutmak mümkündür. Ancak genellikle hidrolik türbinler aksiyon türbinleri ve reaksiyon türbinleri olmak üzeri iki ana gruba ayrılırlar.

Küçük Hidroelektrik Santrallerde Türbin Tasarımı

Bu çalışmada hidrolik türbin tasarımları incelenmiş ve 1996 yılından beri Alarko tarafından işletilmekte olan Berdan HES in mevcut Francis tipi türbinleri ve alternatif olarak seçilebilecek Kaplan tipi türbinlerin hesapları yapılmış. EİE 2005 yıllık çalışma raporundaki düşü ve debi değerleri göz önüne alınarak aynı şartlarda Kaplan tipi bir türbin seçilmesi halinde üretilebilecek enerji hesaplanmıştır.

Sonuç olarak mevcut Francis tipi türbinler yerine kısmi yüklerde daha yüksek verimler veren Kaplan tipi bir türbin seçilmiş olsaydı 2005 yılı içinde 5974954 kWh daha fazla bir elektrik üretimi gerçekleştirilmiş olacağı ortaya konmuştur.


elektrikbilim.com

Küçük Hidroelektrik Santrallerde Türbin Tasarımı

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız