Asenkron Motorun Frekans Çeviricileri İle Kontrolü
11 Kasım 2011 23:44 6806 kez okundu 12 kez indirildi

Asenkron Motorun Frekans Çeviricileri İle Kontrolü

Asenkron motorların ve özelikle sincap kafesli asenkron motorların işletim kolaylığı yüzünden kullanılmak istenmesine rağmen birçok uygulama da yeterli düzeyde kontrol edilebilirliğinin olmaması uzun süre DC motorların tercih edilmesine sebep olmuştur.

Bilimin ilerlemesi asenkron motorların dinamik davranışlarının anlaşılmasında yeni çözüm önerilerinin bulunması ve bunun yanında teknolojinin gelişmesi ve özelikle de güç elektroniği elemanlarındaki gelişmeler asenkron motorların DC motorlarla rekabet edecek seviyeye gelmesini sağlamıştır.

Buna karşılık asenkron motorun yapısı gereği tam anlamıyla statik ve dinamik çalışmada en yüksek verim elde edilememiştir. Asenkron motorların V/F (gerilim / frekans) skalar kontrolü kontrol yöntemlerinin temelini oluştururken çeşitli dinamik davranış beklentilerine karşı yetersizliği vektör kontrolünü doğurmuştur. Fakat vektör kontrolü motorun sabit değerlerine bağımlı olduğundan her zaman verimli sonuç vermemektedir.

Bu tezde asenkron motorun temelleri en genel anlamda anlatılırken skalar ve rotor alan yönlendirmeli vektör kontrolünün teorisi verilmiş ve MOTEST test düzeneğinde performansları kıyaslanarak optimum ayar parametreleri bulunmaya çalışılmış. Her iki kontrol yönteminde elde edilen akım ve PWM grilim dalgalarının FFT si alınarak harmonikleri incelenmiş ve taşıyıcı frekansın harmonikleri üzerine etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.


elektrikbilim.com

Asenkron Motorun Frekans Çeviricileri İle Kontrolü

KONU MESAJLARI

Bu Konu Başlığına Henüz Yorum Yazılmamıştır

GÖRÜŞ BİLDİRİN

Konu Başlığına Mesaj Yazmak İçin
Üye Olunuz Yada Giriş Yapınız